Podhale Region

Środa, 14 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 13 Lis 2018 11pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor

Reklama

Społeczeństwo

Konkurs fotograficzny "Żywioł Folkloru" rozstrzygnięty

tomasz osuchowski nagroda kat. i 1W ramach jubileuszowego 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem odbyła się piąta edycja konkursu fotograficznego „Żywioł folkloru”.

Zakopiańskie zaduszki literackie w Czerwonym dworze

krzysztof łakomik i piotr łakomikZAKOPANE. „Zakopiańskie Zaduszki Literackie” to tytuł listopadowego „Wieczoru w Czerwonym Dworze”, który odbył się w Centrum Kultury Rodzimej przy ul. Kasprusie 27 w miniony poniedziałek. Podczas kameralnego spotkania, zorganizowanego przez Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury, aktorzy Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza – Krzysztof Łakomik i Piotr Łakomik – przedstawili teksty nieżyjących autorów – Tomasza Gluzińskiego, Wojciecha Mroza, Adama Pacha, Jerzego Tawłowicza i Włodzimierza Wnuka, związanych swą twórczością i działalnością ze stolicą Tatr i Podhalem.

III Gala Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

1 fot. P. KobekGala wręczenia decyzji o wpisie na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz do Krajowego rejestru dobrych praktyk na rzecz ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego odbyła się w poniedziałek 22 października w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Melodyjne sentymenty z Robertem Janowskim

janow18NOWY TARG. Kilka dni w Nowym Targu i na Podhalu spędziła gwiazda telewizji, radia, teatrów i musicali – Robert Janowski. Piosenkarz, aktor teatrów głównie warszawskich i Teatru Muzycznego w Gdyni, prezenter, przy tym poeta – przyjechał z żoną Moniką Głodek, w asyście ludzi mediów, w tym przedstawicielki wydawnictw kobiecych i biznesowych – efektownej, eleganckiej Ilony Ostrowskiej. Towarzyszyli mu też młodzi piosenkarze.

42. Konkurs Amatorskiej Twórczości Plastycznej – kwietna obfitość i szczeropolska wyobraźnia

ATP18NOWY TARG. Takiej obfitości prac, jaką przyniosła 42. edycja organizowanego co roku przez Miejski Ośrodek Kultury Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej – nie notowano od dawna. Można się domyślać, że twórczą inwencję wielu nieprofesjonalnych artystów rozbudziło też wyjątkowo wdzięczne i inspirujące tegoroczne hasło z kręgu niepodległościowej symboliki – „Kwiaty polskie”. Co więcej – ilość prac idzie w parze z ich poziomem.

Stabat Mater z koncertem finałowym

JAN 5919JABLONKA. XXII Festiwal Piosenki Religijnej na Orawie „Stabat Mater” odbywał się w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce. W tym roku na scenie zaprezentowało się 30 wykonawców 19 solistów i 11 zespołów.

W Ludźmierzu Muzeum Tatrzańskie

GJ191018 010GMINA NOWY TARG. Już wkrótce Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego – instytucja Województwa Małopolskiego – będzie mogła udostępnić odwiedzającym kolejne eksponaty ze swoich zbiorów w nowym miejscu. Przestrzeń muzealna zajmie część parteru Domu Podhalańskiego im. Kazimierza Przerwy Tetmajera i Władysława Orkana w Ludźmierzu.

Stabat Mater - dziś finałowy koncert

JAN 5473GMINA JABŁONKA. XXII Festiwal Piosenki Religijnej na Orawie "Stabat Mater” jak co roku odbywał się w Sali widowiskowej Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce. Przez dwa dni trwały przesłuchania uczestników.

Dwór w Łopusznej własnością muzeum Tatrzańskiego

MVC 002FGMINA NOWY TARG. Dwór w Łopusznej położony koło Nowego Targu odkupiło od spadkobierczyń dawnych właścicieli Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, instytucja kultury Województwa Małopolskiego.

Tragiczny pożar w obiektywie Janka

DSC03546RABKA-ZDRÓJ. 2 października 1994 roku w wyniku zamierzonego podpalenia - jak ustalono w śledztwie - część drewnianego zabytkowego drewnianego kościółka p.w. św. Krzyża uległa zniszczeniu. Strażacy ocalili świątynię przed całkowitym pochłonięciem przez żywioł. Z kolei dramat wydarzeń na fotografiach utrwalił Jan Ciepliński.

Fortepian marki Blüthner z 1900 roku w Czerwonym Dworze

DSC03173ZAKOPANE. Po długiej podróży dotarł do Zakopanego wyjątkowy dar: fortepian marki Blüthner z 1900 roku. Jego przekazanie jest efektem rozmów burmistrza Leszka Doruli z właścicielem tego wspaniałego instrumentu – Andrzejem Bachledą Curusiem.

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama