Podhale Region

Piątek, 25 maj 2018

Ostatnia aktualizacjaN, 27 Maj 2018 11am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor 2. Mikołajkowy Turniej – z szachowym pojedynkiem włodarzy (i arcymistrzów)

Reklama

Społeczeństwo

2. Mikołajkowy Turniej – z szachowym pojedynkiem włodarzy (i arcymistrzów)

turszachmik17

NOWY TARG. Czterdziestu zawodników wytężało mózgi nad szachownicami w II Mikołajkowym Turnieju Szachowym o Puchar Burmistrza Nowego Targu. Miłośnicy królewskiej gry, przy stolikach z zegarami, wypełnili cały hol MOK-u. Rozgrywki trwały kilka godzin. Ich kulminacją był szachowy pojedynek burmistrza ze starostą (przy pomocy arcymistrzów w roli suflerów).

Szachiści zachęcani przez inicjatora Turnieju, Marka Borowicza, startowali w kategoriach juniorów niezrzeszonych, juniorów zrzeszonych i dorosłych. Rywalizacja w symultanie była tak zacięta, że ten punkt programu przedłużył się do półtorej godziny.

Sędzią głównym był Marek Gotkiewicz – instruktor sekcji szachowej w Powiatowym Centrum Kultury. Marek Borowicz to natomiast animator plenerowych szachów w parku miejskim. Gabarytową szachownicę odnowili tam latem ubiegłego roku i obiecali opiekę nad adeptami słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Oni też wolontariacko pomagali przy organizowaniu II Turnieju. A zafundowane przez burmistrza dla grających w parku dwa komplety dużych, plastikowych figur przydały się podczas pojedynku włodarzy miasta i powiatu.

Burmistrz Grzegorz Watycha i starosta Krzysztof Faber na wielkiej szachownicy, która pokryła scenę w sali widowiskowej, przy publiczności rozegrali półgodzinną partię. Nie byli jednak zadani na własne koncepty kolejnych ruchów, mając za „podpowiadaczy” arcymistrzów w osobach Władysława Łomonosa i Wojciecha Rajskiego.

Widowiskowy pojedynek zakończył się dobrze zasłużonym remisem, a przy wręczaniu pucharów i nagród dla zwycięzców burmistrzowi i staroście nie bez kozery towarzyszył św. Mikołaj. Nagrody fundowane przez burmistrza były wystarczającą motywacją do udziału w kolejnym Mikołajkowym Turnieju i pozyskania innych dla tego najbardziej „mózgowego” sportu.

Rywalizacja przy szachownicach była ostra, jednak nie tyle o wynik chodziło w tym rozgrywkach, ile o zabawę, rozrywkę i stworzenie alternatywy dla wysiłku ograniczonego do ruchów kciuka po pilocie telewizora. Dlatego zawodnicy paradowali w pirackich kapeluszach, a zawodniczki – w koronach. Inicjator Turnieju, zachęcając do szachów, chce tym sposobem coraz bardziej wyciągać graczy w plener.

II Mikołajkowy Turniej

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama