Podhale Region

Wtorek, 22 maj 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 26 Maj 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Kultura, tradycja, historia, turystyka i sport – silna stroną gminy

Reklama

Społeczeństwo

Kultura, tradycja, historia, turystyka i sport – silna stroną gminy

anna trebunia wyrostek
anna trebunia wyrostek1

Rozmowa z Anną Trebunią – Wyrostek, dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec o kulturze, promocji i turystyce oraz planach na kolejny rok.

Pani dyrektor zbliżamy się do końca roku. Czy ten mijający rok był dla szeroko pojętej kultury dobrym rokiem, czy było w nim szczególnego? Ile było imprez i jakie to były imprezy?

Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec przygotowuje rocznie 12 imprez kulturalnych oraz 21 imprez dla młodzieży szkolnej o charakterze rywalizacji sportowej. Imprezy kulturalne to przede wszystkim przeglądy i konkursy: śpiewu, tańca i muzyki regionalnej, szkolnych grup teatralnych, jasełek i grup kolędniczych, konkursy recytatorskie zarówno gwarowe jak i literackie. W gminie Czarny Dunajec corocznie organizowane są dwie imprezy patriotyczne: obchody rocznicy Powstania Chochołowskiego oraz rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz jesienny wieczór poświęcony poezji, na którym wręczane są nagrody Wójta Gminy za szczególne osiągnięcia dla kultury.
CKiP wspiera również inne instytucje – szkoły, rady sołeckie i organizacje pozarządowe służąc pomocą w przygotowaniu ponad 30 imprez organizowanych corocznie na terenie gminy.

Co było nowego w tym roku w kalendarzu imprez? A może coś przygotowano inaczej? Może było coś o czym warto wspomnieć?

W roku 2017 na terenie gminy oprócz imprez corocznych miały miejsce wydarzenia wyjątkowe. 25 lutego odbyła się w Czarnym Dunajcu konferencja Związku Podhalan pt. „Jedność w różnorodności”, dotycząca folkloru regionów sąsiednich: babiogórskiego, pienińskiego, żywieckiego, kliszczackiego i podhalańskiego na przykładzie odrębności Czarnego Dunajca. Wystąpiły zespoły z wymienionych regionów, gminę Czarny Dunajec reprezentował zespół „Watra”. Sala widowiskowa dawno nie gościła takich tłumów.
W mijającym roku zorganizowano 2 nowe imprezy plenerowe. W Cichem Środkowem strażacy z miejscowej OSP zorganizowali festyn, a Wróblówka wzbogaciła się o nową scenę plenerową, na której planuje coroczne wydarzenia.
W październiku do Czarnego Dunajca przyjechała młodzież z Bułgarii, Macedonii, Serbii i Gruzji na międzynarodowe warsztaty mające na celu wymianę kulturalną i zapoznanie się z folklorem poszczególnych krajów. Organizowane przez stowarzyszenie z Wielkopolski ale wybrano nasz region, żeby pokazać Podhale i jego atrakcje. Młodzież zwiedziła Chochołów, brała udział w Przeziyracce Młodych Toniecników i Śpiywoków Góralskich w Ratułowie oraz w warsztatach tańca i śpiewu góralskiego prowadzonych przez kierowników i członków zespołu „Watra”.

17-19 listopada w Pieniążkowicach odbyły się IX Rekolekcje Góralskie Związku Podhalan. Przez 3 dni można było słuchać wykładów wspaniale dobranych prelegentów: profesorów, księży naukowców, siostry M.Chmielewskiej, którzy poruszyli sumienia uczestników. Uznania należą się Oddziałowi Związku Podhalan w Pieniążkowicach za podjęcie tego trudnego wyzwania i wspaniałą organizację.
Również nie omijały nas znaczące imprezy sportowe: w lutym - Powiatowe Zawody w Biegach Narciarskich w Czerwiennem, gdzie dobre warunki śniegowe utrzymują się najdłużej, w marcu - Ogólnopolskie Turnieje Curlingowe amatorów, w lipcu Czarny Dunajec gościł drużyny z różnych stron Polski na Ogólnopolskim Turnieju Jiu-Jitsu w Stójce, nie omijały naszych stron również rajdy rowerowe: Tour de Pologne, Małopolski Wyścig Górski, Tatra Road Race, Podhale Tour.
W roku 2017 nasza największa impreza Gminne Dożynki „Hołdymas” miały nieco inny wymiar. Dzięki większej hojności sponsorów mogliśmy zorganizować profesjonalną scenę i nagłośnienie oraz zaproponować bogatszy program artystyczny. Oprócz wspaniałych wieńców dożynkowych i obfitych stołów regionalnych uczestniczyła w dożynkach rekordowa ilość zaprzęgów konnych. Rozegrany został również Turniej Siatkówki Plażowej.

Czy licznie turyści uczestniczyli w atrakcjach przygotowanych przez GOK? Czy było ich więcej niż w latach poprzednich. Czy jest coś co może pani polecić turystom na terenie gminy?

W okresie wakacyjnym w prawie każdej miejscowości gminy odbywają się plenerowe imprezy kulturalno-rozrywkowe zarówno dla mieszkańców jak i turystów, których z roku na rok w naszej gminie przybywa. Oprócz atrakcji turystycznych, takich jak znana w całej Polsce perła architektury drewnianej – Chochołów, czy Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej na Bachledówce, wzbogaca się też oferta turystyczna związana z rozrywką i aktywnym wypoczynkiem. W ostatnich latach powstała sieć ścieżek rowerowych – główna trasa prowadzi z Nowego Targu do Trsteny na Słowacji, ale można zboczyć z niej w kilka pętli prowadzących po drogach ciekawych przyrodniczo i atrakcyjnych widokowo. Kryte lodowisko, które powstało w Czarnym Dunajcu, w okresie letnim pełni rolę hali sportowej z boiskami do gry w badmintona i tenis, a w marcu staje się halą do gry w curling, gdzie oprócz rozgrywek odbywają się otwarte treningi z tej dyscypliny dla młodzieży szkolnej i mieszkańców gminy.
Dla wszystkich, którzy nie umieją wypoczywać w tłumie turystów podtatrzańskich miejscowości gmina Czarny Dunajec oferuje ciszę i spokój, miejsca z niepowtarzalną, dziewiczą naturą borów torfowych – Puścizn położonych między Czarnym Dunajcem a Piekielnikiem. Wokół torfowiska Baligówka powstała ścieżka edukacyjna, gdzie zaplanowano 12 przystanków z tablicami informującymi o walorach miejsca – doskonała na rodzinną wycieczkę.

Pani dyrektor, a jakie plany ma GOK na kolejny rok? Czy szykuje się coś nowego?

W roku przyszłym czekają nas uroczyste obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, planujemy wiele niespodzianek podczas „Hołdymasu”. Znowu w naszej gminie, tym razem w miejscowości Stare Bystre odbędą się jubileuszowe X Rekolekcje Góralskie Związku Podhalan. Świadczy to o dobrej kondycji oddziałów Związku Podhalan działających na terenie gminy i ich prężnej działalności.

Dziękuję za rozmowę
Pytała Beata Szkaradzińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama