Podhale Region

Środa, 23 maj 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 26 Maj 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Wypoczynek i turystyka Nieco mniej kozic w Tatrach

Reklama

Społeczeństwo

Nieco mniej kozic w Tatrach

fot. Stanisław Wierzbanowski TPN 2 wynik
fot. Stanisław Wierzbanowski TPN 3 wynik
fot. Stanisław Wierzbanowski TPN wynik

TATRY. 1263 - tyle kozic naliczono tej jesieni w Tatrach. Akcja odbyła się po polskiej i słowackiej stronie gór jednocześnie.

W tej liczbie jest 94 młodych urodzonych tej wiosny. Po polskiej stronie zanotowano 290 kozic, po słowackiej – 973. W porównaniu z liczeniem z poprzedniej jesieni jest to o ponad 100 kozic mniej (8 procent). Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, jest za wcześnie, by uznać wynik za tendencję spadkową. Czy tak jest faktycznie, czy to wahania liczebności, będzie można ocenić za kilka lat, po kolejnych jesiennych liczeniach.

TPN podkreśla, że wyników liczenia nie należy brać dosłownie, choć podawane są z dokładnością do jednej sztuki. Błąd oszacowania nie jest znany i może przekraczać nawet 10%. W tym roku warunki do poruszania się w górach były trudne i nie w każde miejsce obserwatorzy mogli dotrzeć.

Kozice w Tatrach liczone są dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Jesienią określana jest liczebność populacji, natomiast wiosną głównym celem akcji jest sprawdzenie przyrostu naturalnego.

Akcja liczenia jest skomplikowanym przedsięwzieciem. Całe Tatry podzielone zostają na małe „rewiry”, w których udają się przedstawiciele parków – polskiego i słowackiego. Każdy od świtu przez cały dzień obserwuje swój „rewir”. Aby wyniki były wiarygodne, muszą zaistnieć odpowiednie warunki, m.in. dobra, bezwietrzna pogoda, by zwierzęta nie chowały sięw załomach skalnych oraz po zawietrznej stronie gór.

Wspólne akcje liczenia kozic są prowadzone od 1957 roku. Jest to najstarszy monitoring przyrodniczy prowadzony przez dwa państwa równocześnie.

(a)

Zdjęcia: Stanisław Wierzbanowski, Tatrzański Park Narodowy

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama