Podhale Region

Piątek, 25 maj 2018

Ostatnia aktualizacjaN, 27 Maj 2018 11am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Wypoczynek i turystyka Smog nad turystyką

Reklama

Społeczeństwo

Smog nad turystyką

DSC 1630 wynik
DSC 1632 wynik

ZAKOPANE. Wiele zagadnień związanych z turystyką poruszali eksperci podczas XIX Tatrzańskiego Forum Gospodarczego, które odbyło się 23 listopada w hotelu Belvedere w Zakopanem. Jednak tematem numer 1 był smog.

Organizowane dorocznie przez Tatrzańską Izbę Gospodarczą Tatrzańskie Forum Turystyki przeznaczone jest dla wszystkich zajmujących się tą branżą, a takich osób, firm i instytucji na Podhalu nie brakuje – tu każdy niemal w większym lub mniejszym stopniu z turystyki żyje. To forum wymiany poglądów we wszystkich dziedzinach istotnych dla rozwoju regionu. Forum ma formułę otwartą - wstęp jest wolny, a organizatorzy zapraszają do udziału przedsiębiorców, samorządowców, mieszkańców, dziennikarzy i przedstawicieli mediów oraz wszystkich zainteresowanych.

Forum stanowi przegląd najważniejszych tematów, trendów, zjawisk, a także aktów prawnych, które dotyczą również rejon pod Giewontem. W tym roku pierwsza część TFG poświęcona była właśnie takim tematom. Andrzej Gut Mostowy - członek Zarządu Małopolskiej Organizacji Turystycznej oraz Tatrzańskiej Izby Gospodarczej przedstawił statystyki z ostatnich lat dotyczące turystyki. Były też referaty poświęcone zagadnieniom promocji i obecnośći branży turystycznej w social mediach oraz o tzw. efekcie „wow” w obsłudze klienta.
Po przerwie kawowej wszyscy jednak skupili się na temacie dominujący, czyli na smogu.

- Rocznie w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera 50 tys. osób. To tak, jakbyśmy co rok wymazywali jedno miasto z mapy Polski – alarmował Patryk Białas (Katowicki Alarm Smogowy). Wcześniej lekarz rodzinny Lidia Kołodziej z Nowego Targu (Nowotarski Alarm Smogowy) oraz Jolanta Sitarz Wójcicka (Podhalański Alarm Smogowy) przedstawiły niechlubne fakty dotyczące stanu czystości powietrza w Nowym Targu i Zakopanem. Mimo że Województwo Małopolskie ma już uchwałę antysmogową (szczegóły również omawiane były podczas TFG) to niestety terminy realizacji jej wytycznych są dosyć odległe.

- Potraktujmy nasze spotkanie jako początek pospolitego ruszenia. Nie czekajmy terminów i deadline'ów – mówiła Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Przykładem takich działań może być raport sporządzony przez TIG dotyczący działań podhalańskich samorządów w kwestii czystości powietrza. Otrzymały one pismo, w którym zawartych było 9 pytań. - Wyniki raportu potraktujmy jako poziom „0”. Od dziś zaczynamy. Nie odpuścimy żadnemu samorządowi, żadnemu wójtowi – mówiła Agata Wojtowicz.

- Nie uciekniemy od tego tematu – mówił Andrzej Gut Mostowy. Oboje podkreślali, że równie ważne jak akty prawne i odgórne zarządzenia są działania oddolne, m.in. edukacyjne, oraz po prostu właściwe reagowanie, chociażby na smród spalanego plastiku w domu sąsiada.
Organizatorzy TFG podkreślali, że czyste powietrze staje się produktem turystycznym, a smog robi – dosłownie – czarny pr polskim miejscowościom turystycznym. Nawet najbardziej atrakcyjna i pięknie położona wieś czy miasto będzie przez turystów pomijana, jeśli oferować będzie skażone pyłem zawieszonym powietrze. - To temat szczególnie aktualny w ostatnim czasie. W międzynarodowych czasopismach pojawiły się artykuły o tym, że Polska jest zasmogowana. Już wykorzystują to Słowacy, reklamując się: „przyjedźcie do nas, u nas jest bez smogu” - mówi Agata Wojtowicz.

Agnieszka Szymaszek

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama