Podhale Region

Piątek, 25 maj 2018

Ostatnia aktualizacjaN, 27 Maj 2018 11am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Religia Pamięci brata Witalisa

Reklama

Społeczeństwo

Pamięci brata Witalisa

DSC 4524

Pod patronatem Podhale Region. GMINA CZARNY DUNAJEC. Pamięć brata Witalisa, czyli Wojciecha Lei z Podczerwonego, który był pierwszym pomocnikiem św. Brata Alberta Chmielowskiego uczcili mieszkańcy gminy podczas „Dnia brata Witalisa”. Były wykłady, wspomnienia, konkursy. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Wójt Gminy Czarny Dunajec Józef Babicz i Zgromadzenie Albertynów.

Skąd pomysł na tak dużą imprezę? Otóż brat Witalis żyjący w latach 1870 – 1901 nie jest znany szerszemu gronu. Tymczasem to on był pomocnikiem świętego Brata Alberta, który jako pierwszy w wieku zaledwie 18 lat dołączył do świętego, aby pomagać biednym i bezdomnym.

Najpierw w kościele parafialnym p.w. Matki Boskiej Bolesnej została odprawiona msza święta w intencji śp. Brata Witalisa oraz wszystkich zmarłych braci albertynów i siostry albertynki i wszystkich zmarłych, którzy pełnili posługę Chrystusowi, obecnemu w najbiedniejszych. Eucharystię odprawił ks. proboszcz Jan Kubiś. Kazanie głosił z kolei ks. prałat Władysław Zązel, kapelan Związku Podhalan. W uroczystości udział wzięli bracia Albertyni i siostry Albertynki z Zakopanego i z Krakowa. A także rodzina ś.p.brata Witalisa.

Potem w Szkole Podstawowej w Podczerwonem została otwarta wystawa poświęcona św. Bratu Albertowi przygotowana przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu z okazji 100. rocznicy św. Brata Alberta. O wystawie mówiła jej kurator Anna Gostkiewicz

Rozstrzygnięto został także konkurs plastyczny pt. „Ten jest dobry, kto chce być dobry”, „Biedaczyna z Podczerwonego”. Brały w nim udział dzieci i młodzież z gminy Czarny Dunajec. Jego celem była popularyzacja postaci i misji Brata Witalisa i św. Brata Alberta. 80 prac oceniała komisja w składzie Ryszard Klamerus – przewodniczący, Julian Klamerus i Piotr Klamerus. Nagrody i dyplomy wręczyli obecni na spotkaniu poseł Anna Paluch, senator Jan Hamerski, sekretarz Gminy Czarny Dunajec Michał Jarończyk, dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec Anna Trebunia – Wyrostek, byrektor Szkoły Podstawowej w Podczerwonem Ewa Vermessy – Gruber i sołtys Podczerwonego Andrzej Styrczula.

O życiu brata Witalisa mówił Julian Klamerus. Samo zaś spotkanie uświetniła muzyka góralska. Dziewczynki z zespołu regionalnego „Śleboda: zaśpiewały napisaną przez Ryszarda Klamerusa specjalnie na tę okazję pieśń. Zaprezentowany został także wiersz lokalnego poety Tadeusza Kani. Wygłosiła go jego córka Katarzyna.

Warto podkreślić, że „Dzień Brata Witalisa” zorganizowany został dzięki inicjatywie radnych powiatowych Tomasza Turskiego i Ryszarda Klamerusa oraz nauczycieli Szkoły Podstawowej w Podczerwonem przy współpracy Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec i w partnerstwie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, Parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Podczerwonem i Rady Sołeckiej w Podczerwonem.

Życiorys Brata Witalisa – publikacja wydana w 1991 r. z okazji jego 90 – tej rocznicy śmierci:

Wojciech Leja urodził się w Podczerwonem (parafia Czarny Dunajec) 13.XI.1870 r. jako dziesiąte z kolei dziecko Andrzeja Lei i Anny z Bielańskich. Z małżeństwa tego przyszło na świat 13-ro dzieci, z których troje zmarło w wieku niemowlęcym.

Mając 18 lat, udał się do Krakowa, prawdopodobnie w poszukiwaniu zarobku, gdyż trudno było utrzymać z pracy na roli tak liczną rodzinę. Niewykluczone też, że pobożny młodzieniec zamierzał obrać stan duchowny.

W Krakowie niemając gdzie przenocować, trafił do Ogrzewalni, którą opiekował się już Brat Albert. Tutaj młody góral zobaczył ogrom nędzy i ogrom pracy, jakie na swoje barki wziął szary mnich w zgrzebnym habicie. Świętemu Bratu Albertowi spodobał się młody, inteligentny góral o jasnych niewinnych oczach a i jego zauroczyło dobre spojrzenie św. Brata Alberta. Wojciech stanął razem z Nim do pracy wśród wśród bezdomnych nędzarzy. Ubrał taki sam szary habit i przybrał imię zakonne: Brat Witalis. Pod wpływem św. Brata Alberta doszedł do wysokiej doskonałości na drodze cnoty, Zamodlony, skupiony, miał tak miłe i zarazem dostojne ułożenie zewnętrzne, iż wzbudzał powszechny szacunek, tak, że uważano go za człowieka ze szlacheckiego rodu, z wyższym wykształceniem i wychowaniem. Wśród arystokracji krakowskiej tak imponował swoją ogładą towarzyską, rozmową i zachowaniem się pełnym swobody i wytworności, że pytano się św. Brata Alberta, gdzie taki skarb znalazł.

Brat Witalis służył z poświęceniem ubogim w Ogrzewalni, a potem w Przytuliskach. Dla utrzymania bezdomnych tkał sukno i wyrabiał koce. W 1983 r. był przełożonym i mistrzem nowicjuszy w Monastyrku. Gdy zapadł na gruźlicę płuc, pojechał w 1895 r. do Zakopanego, gdzie zapoznał się z hr. Zamoyskim, który później ofiarował św. Bratu Albertowi grunt pod budowę pustelni na Kalatówkach.

Stosunek św. Brata Alberta do Brata Witalisa można by porównać do stosunku, jaki łączył Chrystusa ze św. Janem Ewangelistą. Brat Albert bardzo cenił i kochał Brata Witalisa. Brał go ze sobą do towarzystwa, gdy szedł do obcych ludzi, bo wiedział, że nie powstydzi się swego towarzysza, który wszystkich ujmował skromnością, taktownym obejściem zakonną postawą.

Gdy w zdrowiu Brata Witalisa nastąpiło pogorszenie, św. Brat Albert umieścił go w szpitalu u sióstr Sercanek w Zakopanem i tam go często odwiedzał. A Brat Witalis z przedziwną pogodą długo oczekiwał na swą ostatnią godzinę. Jego duchowny opiekun nie chciał go opuszczać w tej tak ważnej chwili, bo pisał do S. Bernardyny: „Brat Witalis dogorywa, proszę się za niego modlić. Jeżeli przed świętami Bożego Narodzenia nie umrze, to i ja zapewne stąd nie pojadę, bo trudno tak konającego biedaka odjeżdżać”. A jednak Brat Witalis na Boże Narodzenie już był w wieczności, gdyż zmarł 21 grudnia 1901 r. przeżywszy 31 lat, w Zgromadzeniu 12.

Spoczął na Starym Cmentarzu, tzw. Pęksowym Brzyzku, który obecnie jest Cmentarzem Zasłużonych. Grób jego z czasem uległ zapomnieniu. Został jednak zrekonstruowany przez Braci Albertynów w 1978 r. Obłożono go kamieniami, posadzono kwiaty i postawiono krzyż wykonany w Szkole Rzemiósł Artystycznych, oraz umieszczono drewnianą tabliczkę z bardzo lakonicznym napisem: „Brat Albertyn, Witalis Leja, zm. 1901 r.”.

Pozostała po nim pamięć świątobliwego Brata, pierwszego Albertyna, którego warto prosić o wstawiennictwo.

 Tutaj zdjęcia

Wyniki konkursu plastycznego:

Kategoria VII – II i III gimnazjum:
1. Gabriela Iśtok – Szkoła Podstawowa w Piekielniku<
2. Weronika Basisty – Szkoła Podstawowa w Piekielniku
3. Rafał Jarończyk - Szkoła Podstawowa w Podczerwonem
Wyróżnienia:
- Mateusz Skorupa – Szkoła Podstawowa w Czarnym Dunajcu
- Beata Kusper – Szkoła Podstawowa w Piekielniku
- Emilia Mrugała – Szkoła Podstawowa nr 2 w Cichem
- Jan Kania – Szkoła Podstawowa w Podczerwonem

Kategoria IV – VI:
1. Piotr Czech – Szkoła Podstawowa w Chochołowie
2. Ewelina Podczerwińska – Szkoła Podstawowa w Podczerwonem
3. Weronika Komperda - Szkoła Podstawowa w Załucznem
Wyróżnienia:
- Michał Wacławiak – Szkoła Podstawowa w Podszklu
- Natalia Smorek – Szkoła Podstawowa w Piekielniku
- Magdalena Ciężczak – Szkoła Podstawowa w Podczerwonem

Kategoria 0 – III:
1. Aleksander Ficek – Szkoła Podstawowa nr 3 w Cichem
2. Marcin Turski – Szkoła Podstawowa w Podczerwonem
3. Julia Matuszek – Szkoła Podstawowa w Podczerwonem
Wyróżnienia:
- Oliwia Bafia – Szkoła Podstawowa w Chochołowie
- Kacper Bukowski – Sas - Szkoła Podstawowa w Chochołowie
- Gabriela Bazińska – Szkoła Podstawowa w Chochołowie
- Magdalena Zborowska - Szkoła Podstawowa w Chochołowie
- Nikola Kęsek – Szkoła Podstawowa w Chochołowie
- Klaudia Kęsek – Szkoła Podstawowa w Chochołowie

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama