spotnowor19NOWY TARG. Tradycję zapoczątkowaną przez śp. burmistrza Józefa Ramsa kontynuują Noworoczne Spotkania Burmistrza w ratuszu. Są one formą podziękowania dla osób, grup i środowisk, które pracują na rzecz pomyślności i dobrego bytu miasta. Tegoroczne Spotkanie w świątecznym anturażu było już 29-tym.

Prócz grona samorządowców, władz powiatu, przedstawicieli służb, instytucji i przedsiębiorców – gośćmi burmistrza Grzegorza Watychy byli konsulowie Republiki Słowackiej: Slavomir Nagy - wicekonsul Konsulatu w Krakowie i Konsul Honorowy Wiesław Wojas. Przybył pierwszy raz oficjalnie goszczący w Nowym Targu wicewojewoda Zbigniew Starzec. Parlamentarzystów reprezentowali posłanka Anna Paluch i poseł Wiesław Janczyk – oboje też składali nowotarskiej społeczności życzenia, zwracając uwagę na inwestycje służące rozwojowi stolicy Podhala przez poprawę dostępności komunikacyjnej, tak drogowej, jak i kolejowej. Mowa była o oddanym niedawno węźle w Poroninie, o budowie nowej „zakopianki”, o podpisaniu umowy z wykonawcą 75 kilometrów linii Podłęże-Piekiełko.

Dla Nowego Targu – o czym wspominał burmistrz w swoim podsumowaniu – rok 2018 był czasem przeżywania wielkiego jubileuszu Niepodległości, ale też uwieńczeniem dwóch dużych inwestycji drogowych: budowy kolejnego odcinka obwodnicy wschodniej wraz z rondem na skrzyżowaniu Alei Tysiąclecia i ul. Sikorskiego oraz przebudowy newralgicznego odcinka ul. Grel.

Inwestycyjnych potrzeb jest w mieście jeszcze mnóstwo, a ta, która gospodarzowi miasta leży na sercu najbardziej i najpilniej, to przebudowa i rozbudowa Miejskiego Ośrodka Kultury. W każdych możliwych sytuacjach i okolicznościach zwraca się on do przedstawicieli parlamentarnego gremium o wsparcie tego przedsięwzięcia, zwracał się też przy Spotkaniu Noworocznym.

W tym też roku zmierzy się miasto z upamiętnieniem 40-lecia wizyty Papieża-Polaka na nowotarskim lotnisku, tłumnej Mszy św. i przesłań, które zostawił św. Jan Paweł II.

Prowadzenie Spotkania oddane zostało w ręce Mateusza Dewery – aktora z nowotarskim rodowodem, który m.in. uraczył gości zabawną definicją Podhalanina Homo regionalis. Z góralskimi życzeniami właśnie wystąpił w ratuszu wiceprezes Zarządu Głównego Związku Podhalan – Alojzy Lichosyt. W holu przygrywała góralska muzyka.

Wicewojewoda miał natomiast przyjemność uhonorowania nadanymi przez Prezydenta RP Krzyżami Zasługi dwóch przedstawicielek dziedzin artystycznych. Złoty otrzymała Janina Marcińczak-Maślankowa - samorodna artystka w indywidualnym stylu rozwijająca tradycją podhalańskiego malarstwa na szkle. Srebrny nagrodził Dorotę Kret – pełną pasji nauczycielkę muzyki i autorkę sukcesów wokalistek ze Studia Piosenki SEPTYMA.

Krzyże Zasługi Prezydent przyznał też wieloletnim, wzorowym pracownikom Urzędu Miasta, a są to: Maria Bizub z Wydziału Finansowego, Marek Zawada z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Wilhelmina Schab – naczelnik Wydziału Funduszy Pomocowych i Inwestycji, Dariusz Jabcoń – naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska i Krzysztof Iskra – kierownik Referatu Zamówień Publicznych.

Na dobry rok błogosławił uczestników Spotkania i całą nowotarską społeczność ks. proboszcz Zbigniew Płachta. Noworoczny toast wzniósł przewodniczący Rady Miasta, Grzegorz Luberda.

Po części oficjalnej w ratuszu, zaproszeni bawili się przy dźwiękach piosenki francuskiej w pobliskim lokalu „Fanaberie”.

29. Spotkanie Noworoczne Burmistrza

Fot. Anna Szopińska