Podhale Region

Środa, 23 maj 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 26 Maj 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Magazyn

Reklama

Społeczeństwo

Wymiar daru i tajemnicy... 13 maja 1981

GMINA RABA WYŻNA. Ks. kard. Stanisław Dziwisz koncelebrował mszę świętą podczas 101 Rocznicy Objawień Fatimskich w kościele parafialnym w Sieniawie. Głosił też kazanie, przypominając tragicW Sieniawie...zne wydarzenia z 13 maja 1981 roku w Rzymie, gdy to doszło do zamachu na ówczesnego papieża Jana Pawła II.

Zabytki z XVIII wieku tuż w pobliżu Zakopianki

GMINA RABA WYŻNA. W niewielkiej Sieniawie są aż dwa miejsca, które warto odwiedzić podczas długiego majowego weekend5dworeku. Tym bardziej, że to tędy często jada kierowcy chcący uniknąć korków na Zakopiance. W Sieniawie stoi na wzgórzu piękny szlachecki dworek, typowo Polski, tuż przy nim widać drewniany kościółek p.w. św. Antoniego. Oba obiekty pochodzą z XVIII wieku.

Misterium Męki Pańskiej na Spiszu

ŁAPSZE NIŻNE. Tradycyjnie w tej niewielkiej spiskiej wiosce przygotowano niezwykły dwudniowyDSC02495 wynik spektakl. Aktorzy amatorzy z niezwykłą starannością o szczegóły i prawdę historyczną i ewangeliczną przygotowali wydarzenie ostatnich dwóch dni życia Jezusa Chrystusa. To dlatego warto każdego roku te dwa wyjątkowe dni w życiu każdego chrześcijanina przeżyć właśnie na Spiszu.

Flisacy rozpoczęli sezon z wicepremier

PIENINY. Dzisiaj został inaugurowany już 186 sezon flisacki. Tym razem jednak w uroczystości, które jak co ro20180422 101751 wynikku, zorganizowało Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich udział brała wicepremier Beata Szydło wraz z podhalańskimi parlamentarzystami: poseł Anną Paluch, posłem Edwardem Siarką i senatorem Janem Hamerskim.

Wspomnienie Wielkanocy 1939 roku na kresach wschodnich

WIELKANOC. Była piękna wiosna 1939 roku. W majątku Podlipce, rodzinnym szlacheckiej ormiańskiej rodziny Torosiewiczów już od miesiąca trwały przygotowania do Wielkanocy. Kilka dni przed świętami siostra Felicja, urszulanka na stację kolejową we Lwowie odprowadziła 13-letnią wówczas Annę Beatę i jej starszą o cztery lata siostrę Jadwigę. PAnna Olszyńska, Fot. Beata Szkaradzińskaanienki Torosiewiczówne ciesząc się z powrotu z przyszkolnego internatu do domu, nie miały pojęcia, że to ich ostatnie wspólne święta.

Ostatni transport polskich elit do Katynia... - wspomnienia (aktualizacja)

SMOLEŃSK/KATYŃ. Dwa dni po powrocie ze Smoleńska i Katynia powstały wyjątkowe wspomnienia, wręcz rodzP1050828 wynikaj dokładnej kroniki opisującej te ważne w historii Polski wydarzenia. Spisał jej uczestnik tych zdarzeń poseł Edward Siarka. Zatytułował je wówczas– „MOJA DROGA DO KATYNIA...” Było to dokładnie 12 kwietnia 2010.

Kompleks Średnich Skoczni Centralnego Ośrodka Sportu

ZAKOPANE. Kompleks Średnich Skoczni, należkompleks skoczni 1 wynikących do Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem, ma w niedalekiej przyszłości zmienić swoje oblicze.

Wtedy znowu zginęła elita państwa…

Dzisiaj już ósma rocznica katastrofy smoleńskiej. Jak było wówczas w Katyniu na miejscu podwójnej tragedii Polaków? O swych przeżyciach tuż po katastrofie dzielił się reprezentujący ziemię podhalańską poP1050819 wynikseł Edward Siarka.

XV Rekolekcje z ks. Tischnerem. Góralom do Kaszubów blisko

rekoltisch18LUDŹMIERZ. Trzy dni trwały w ludźmierskim Sanktuarium XV Rekolekcje z ks. Tischnerem. Tegoroczne nauki i modlitwa skupiały się na triadzie „Bóg – bliźni – sumienie”. Folklorystycznej części charakter nadało spotkanie kultur górali i Kaszubów.

III Nowotarska Noc Sów – spojrzeć w oczy sowy i jastrzębia, poczuć wiew orlich skrzydeł

sowy180NOWY TARG. Romantyzm, moc niesamowitych wrażeń, a wszystko w aurze miłości do przyrody. Tak można podsumować III Nowotarską Noc Sów – imprezę po raz pierwszy dwudniową. Jej skrzydlatych bohaterów była szóstka, a ptaki razem ze swoimi sokolnikami przyjechały ze Śląska.

Euroregion „Tatry” wspiera dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe pogranicza polsko-słowackiego

EUROREGION. Znamy kolejne mikroprojekty, które realizowane będą na pograniczu polskeurogegion23022018o-słowackim. Przeznaczono na nie ponad 2 mln euro w Euroregionie „Tatry”.

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama