Podhale Region

Środa, 14 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 13 Lis 2018 11pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Magazyn

Reklama

Społeczeństwo

X pielgrzymka flisaków na Mariańską Górę

005 DSC3709Ponad trzystu flisaków z rodzinami, pięcioma autokarami i jednym busem, wybrało się 4 listopada 2018 r. na jubileuszową – już dziesiątą – pielgrzymkę dziękczynną do Sanktuarium Maryjnego na Mariańską Górę w Lewoczy. Biletem wstępu do autokarów był tak jak i w czasie dziewięciu wcześniejszych pielgrzymek, strój regionalny.

Mjr Jerzy Lgocki - świętowanie w 125 rocznicę urodzin

DSC03795GMINA NOWY TARG. Na styku Podhala i Spisza niewiele kilometrów od Nowego Targu, stolicy Podhala leży Łopuszna, miejscowość z bogatą historią, także tą niepodległościową. To tu jest dwór związany z rodziną Tetmajerów, a potem Lgockich, w którym przebywali Wincenty Pol, Jan Kanty Andrusikiewicz, przywódca powstania Chochołowskiego, a Seweryn Goszczyński w swym „Dzienniku podróży do Tatrów” pisał o konfederacie barskim ze dworu.

Pamięci Apolinarego Dziewolskiego

A51PIENINY. Przywołaniem sentencji, myśli filozoficznej marszałka Józefa Piłsudzkiego: Kto nie szanuje przeszłości ten nie jest godzien przyszłości - w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku nad Dunajcem zwrócił się Piotr Adamski do uczestników wernisażu wystawy „Dziewolscy herbu de Dziuli w Krościenku, Tylce i Grywałdzie”.

Orawskie fotograficzne archiwalia

Fitak Lipnica WielkaORAWA. Archiwalne porządki mają to do siebie, że nie tylko przypominamy sobie, co mieliśmy kiedyś zrobić, jak i odnajdujemy rzeczy zagubione lub zapomniane. Podczas porządkowania korespondencji Franciszka Fitaka, orawskiego regionalisty, dialektologa, autora słowników gwary orawskiej, spiskiej i podhalańskiej, wypadły z koperty dwie reprodukcje zdjęć. Nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie uwaga żebym się nimi zainteresował, bo warto. List datowany był 11 stycznia 2008 r., jak widać przeleżał się już dziesięć lat i tyle samo miesięcy.

Weteran o Monte Cassino wrócił do Polski mieszka na Orawie

weteran kowalczyk POWIAT NOWOTARSKI. Pan Józef Kowalczyk… Lat 94… Weteran bitwy o Monte Cassino… Po drugiej wojnie światowej znalazł się w Wielkiej Brytanii, potem w Australii… Tak potoczyły się jego losy, że większą część swojego życia spędził poza krajem… Podkreśla, że na starość marzył tylko o jednym: o powrocie do Polski, bo tu się wychował. I to – za sprawą młodego Polaka mieszkającego w Sydney – mu się udało. W 2018 r. przyjechał do Polski wraz z młodym Polakiem z Sydney i zamieszkał wraz z jego rodzicami w Orawce w gminie Jabłonka.

Zafascynował go w 1978 roku Jan Paweł II

DSC03438GMINA SZAFLARY. Ma ponad 140 monet i medali z wizerunkiem Św. Jana Pawła II, ma też znaczki, koperty, wydawnictwa wszystkie związane z polskim papieżem. Jego kolekcja rozpoczęła się od medalu otrzymanego w 1978 roku od znajomego księdza. – On dostał go z rąk samego Papieża – wspomina Julian Buroń, rodem z Podhala.

Kantaty Jana Sebastiana Bacha na festiwalu „Barokowe Eksploracje”

P1020173PIENINY. Gdy zamilkła muzyka i śpiew, a artyści skłonili głowy przed publicznością, raczej ugięli się pod brawami jakie otrzymali, zdało mi się, że do Dworku Gościnnego w Szczawnicy na małą chwilę zawitała La Scala, jedna z najsłynniejszych scen operowych na świecie.

U Polonii w Bukowinie Rumuńskiej z orkiestrą ze Skawy radny wojewódzki (aktualizacja)

42045054 1895789840488548 8719462726813876224 nMAŁOPOLSKA/RUMUNIA. Dni Polskie w Suczawie na Bukowinie Rumuńskiej to już tradycja. Silne też są związki tego regionu z Małopolską, a i samym Podhalem, gdzie żyją potomkowie Polaków, z których pierwsi na te tereny zawitali jeszcze za Kazimierza III Wielkiego, a potem masowo w XVIII i XIX wieku.

Uroczystość na Okrąglicy. Odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej poświęconej Przemkowi Jończykowi

1. IMG 3202GÓRY. Kaplica na Okrąglicy została wybudowana w 1987 r. przy akceptacji ówczesnego biskupa pomocniczego kurii krakowskiej ks. Kazimierza Górnego, dwa lata później poświęcił ją ks. bp Jan Szkodoń. Jej lokalizacja znajduje się tuż przy szlaku ostatniej „plecakowej” wycieczki kardynała Karola Wojtyły.

Stajemy jak Ojce! I jakby co, kieby co, kany co, abo co - to my som

surmacz majorRozmowa z mjr rez. Arturem Surmaczem, autorem monografii wydanej z okazji 25-lecia 21 Brygady Strzelców Podhalańskich

Odszedł aktor i Nowotarżanin

jozfryz181WSPOMNIENIE. W piątek rano zmarł Józef Fryźlewicz z Maziorzów – aktor, poeta, dramatopisarz, autor wspomnieniowych książek. Wiadomość o jego śmierci podał Dom Weteranów Scen Polskich w Konstancinie-Jeziornie, gdzie spędził swój ostatnie czas. Miał 86 lat. Jego żoną była Barbara Zgorzelewicz, aktorka i poetka. Jedyny syn, Marcin, jest pracownikiem biura analiz sejmowych.

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama