Podhale Region

Środa, 14 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaŚr, 14 Lis 2018 8am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Magazyn U Polonii w Bukowinie Rumuńskiej z orkiestrą ze Skawy radny wojewódzki (aktualizacja)

Reklama

Społeczeństwo

U Polonii w Bukowinie Rumuńskiej z orkiestrą ze Skawy radny wojewódzki (aktualizacja)

42045054 1895789840488548 8719462726813876224 n

MAŁOPOLSKA/RUMUNIA. Dni Polskie w Suczawie na Bukowinie Rumuńskiej to już tradycja. Silne też są związki tego regionu z Małopolską, a i samym Podhalem, gdzie żyją potomkowie Polaków, z których pierwsi na te tereny zawitali jeszcze za Kazimierza III Wielkiego, a potem masowo w XVIII i XIX wieku.

Na tegoroczne obchody Dni Polskich w Suczawie na Bukowinie Rumuńskej połączone z dożynkami pojechała jak zawsze reprezentacja Sejmiku Małopolskiego. W deglacjacji Podhale reprezentuje Marek Wierzba, radny wojewódzki i wiceprzewodniczący komisji sejmiku województwa małopolskiego do spraw współpracy z Polonią i Polakami za granicą oraz dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu. Wraz z nim są i inni radni z Małopoolski: Maria Siuda, Jerzy Fedorowiczi Mirosław Boruta.

- W tym roku wyjazd ten jest szczególny ze względu na obchody 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wraz z nami pojechała delegacja Orkiestry Dętej ze Skawy z koncertem pieśni patriotycznych – mówi Marek Wierzba, który już po raz trzeci, jako radny Sejmiku Wojewódzkego, bierze udział w wyjeździe do Bukowiny Rumuńskiej.

Jestem wręcz zauroczony tym zakątkiem Rumunii i pieczołowitością z jaką o swą polskość dbają tam Polacy. Kultywują oni polskie tradycje, język, obyczaje, tak charakterystyczne dla górali żywieckich, bo to ich potomkowie, którzy wyemigrowali jeszcze za cesarza Franiszka Józefa, tam mieszkają. Można powiedzieć, że tam jest autentyczny kawałek Polski. My, jako województwo, wspieramy tamtejszą Polonię. W tym roku zawieźliśmy im stroje góralskie i krakowskie, wcześniej rozpoczeliśmy też budowę Domu Polskiego w Soloncu, to w nim zakwaterowanie mają teraz młodzi ze Skawy.

Polska delagacja w Bukowinie Rumuńskiej gości już od piątku. Jej członkowie zwiedzali Muzeum Bukowiny w Suczawie, brali udział w otwarciu Dni Polskich i w sympozjum, które było właśnie w Muzeum Bukowiny. Zwiedzili też: twierdzę i skansen w Suczawie, Szkołę Podstawową im. Krystyny Bochenek, Dom Polski oraz monastyry: Manastirea Humorului i Voroneț. Na zakończenie piątku uczestniczyli w uroczystej kolacji powitalnej.

Wczoraj z kolei zwiedzali monastyry Putna, Sucevita oraz uczestniczyli w uroczytości związanych z Polską, które odbywały się w samym centrum Suczawy.

Dziś od rana delegacja jest w Nowym Soloncu, to tam są właśnie dożynki. W ich ramach była uroczysta msza święta, a teraz jest właśnie prezentacja plonów i wyrobów regionalnych, potem będzie jeszcze piknik oraz koncert folklorystyczny z udziałem zespołów polonijnych. Na zakończenie jest w planie uroczysta kolacja, a potem już tylko powrót do Polski.

Tutaj zdjęcia

 

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama