Podhale Region

Środa, 14 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 13 Lis 2018 11pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Magazyn Zafascynował go w 1978 roku Jan Paweł II

Reklama

Społeczeństwo

Zafascynował go w 1978 roku Jan Paweł II

DSC03438

GMINA SZAFLARY. Ma ponad 140 monet i medali z wizerunkiem Św. Jana Pawła II, ma też znaczki, koperty, wydawnictwa wszystkie związane z polskim papieżem. Jego kolekcja rozpoczęła się od medalu otrzymanego w 1978 roku od znajomego księdza. – On dostał go z rąk samego Papieża – wspomina Julian Buroń, rodem z Podhala.

Ten pierwszy wyjątkowy medal panu Julianowi towarzyszył podczas całej służby w wojsku, do którego trafił tuż po szkole. – To dlatego jest on trochę przyniszczony, nieco zdarty, miałem go cały czas przy sobie, nie rozstawałem się z nim… – mówi. – Mnie wtedy, jako młodego chłopaka bardzo zafascynował nasz Papież...

- Monety, medale, znaczki, koperty zbieram od 1978 roku od początku pontyfikatu naszego Jana Pawła II. Mam je z całego świata i z różnych źródeł. Wiele mam z Afryki, z Włoch, Watykanu – mówi. – Najdłużej bowiem 2,5 roku szukałem po różnych aukcjach medalu serca, bardzo długo szukałem też tego z ziemią z Ziemi Świętej.

Zapewnia, że każda moneta, medal, znaczek to inna historia, także inna historia pontyfikatu polskiego Papieża. – Niejedna osoba się zdziwiła, że mam tyle monet z Janem Pawłem II z całego świata, a to przecież nie wszystkie, które z nim wyszły. Bardzo dużo wydała ich np. Afryka.

Pan Julian mówi, że kiedyś miał marzenie uzbierać 100 medali i monet na 100 lecie urodzin papieża św. Jana Pawła II. Wiele osób w to nie wierzyło, że mu się uda. Tymczasem stulecie urodzin dopiero za dwa lata, a pan Julian ma już 140 medali i monet. Wciąż poszerza swą kolekcję. W tej wielkiej pasji pana Juliana wspiera mocno rodzina: żona i dzieci. – Mój mąż dawał zawsze dobry przykład swym dzieciom – mówi z dumą żona pana Juliana.

Pan Julian, mieszkaniec gminy Szaflary, to skromny człowiek, budowlaniec, który mówi, że przyświecają mu w życiu słowa św. Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. I tak robi pan Julian, nie tylko dzieli się swymi zbiorami pokazując je na wystawach w Dni Papieskie, ale i sam funduje nagrody: medale, monety. – Niedawno nagrodziłem scholkę, a że dzieci było 30, to dałem im 30 monet, tak, aby żadne dziecko nie było pokrzywdzone - mówi.

Zapewnia, że chce pokazywać swe zbiory chętnie odwiedzi z nimi szkoły noszące imię Polskiego Świętego Papieża. Ma nawet własne szklane gabloty. Medale i monety muszą być bowiem specjalnie zabezpieczone. Każde ich dotknięcie może bowiem spowodować ich uszkodzenie i obniża ich wartość.

O pasji pana Juliana wiedzą Marianie z Lichenia, choć medali oni sami mają więcej, to jednak podkreślili, że jeszcze nie spotkali prywatnej osoby, która ma tak spore zbiory związane z św. Janem Pawłem II.

 Tutaj zdjęcia

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama