P1820190NOWY TARG. Msza Święta w intencji Ojczyzny i Poległych rozpoczęła upamiętnianie 76. rocznicy wybuchu II wojny. Uroczystości przeniosły się następnie na Plac Kombatantów. Trzecią odsłoną był połączony z pokazem broni wykład w Muzeum Podhalańskim.

Zgromadzonych na Mszy św. prowadziła potem przez rynek Miejska Orkiestra Dęta – tym razem z buławą w rękach Katarzyny Musiak. W przemarszu brali udział duchowni, władze miasta i powiatu, związki kombatanckie, stowarzyszenia, harcerze, poczty sztandarowe szkół, służby mundurowe, górale, reprezentacja Uniwersytetu Trzeciego Wieku, posłanka Anna Paluch.

Poczty stanęły szpalerem na Placu Kombatantów, przed ścianą „Pamięci ofiar terroru hitlerowskiego i stalinowskiego". Zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego" w wykonaniu Miejskiej Orkiestry. Słowo o wybuchu największego w dziejach ludzkości konfliktu zbrojnego i kampanii wrześniowej przygotowała pani dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Barbara Pachniowska, odczytując też fragment wspomnień Józefa Fryźlewicza. Pierwszy dzień wojny w Nowym Targu przyszły aktor, nieświadom jeszcze całej grozy tego słowa, oglądał oczyma 7-latka.

Studio Piosenki „Septyma" kolejny raz pokazało swój wokalny poziom – tym razem w przygotowanym na wrześniową rocznicę programie słowno-muzycznym „Dziś idę walczyć, Mamo". Wojenne i powstańcze pieśni – jak np. „Dziewczyna z granatem" – brzmiały i pięknie, i przejmująco. Odczytany został Apel Pamięci. Przy dźwięku werbli delegacje składały kwiaty. Uroczystość pod ścianą zakończyła „Rota".

Chwilę później, w Muzeum Podhalańskim, Adam Jachymiak – przewodnik górski i rezerwista Straży Granicznej, pasjonat archiwalnej broni – rozpoczął wykład na temat uzbrojenia Wojska Polskiego we wrześniu 1939 r. Na ten czas reprezentacyjna sala ratusza zamieniła się w prawdziwy arsenał. W gablotach i na stołach prezentowana była broń z okresu II wojny, używana w walkach na Podhalu – od kultowych VIS-ów, przez TT-ki, po CKM na kółkach, o łącznej wadze ok. 40 kilo. Niektóre egzemplarze już pokrywa rdza, inne zachowały się w nad podziw dobrym stanie. Wszystkie te eksponaty zostały przekazane z wystawy poświęconej żołnierzom Armii Krajowej w Szkole Podstawowej nr 11, do zbiorów Miejskiego Ośrodka Kultury, Muzeum Podhalańskiego przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie w 2012 r. Oczywiście po rozkalibrowaniu.

76. rocznica

Fot. Anna Szopińska