hymn18NOWY TARG. Jedną z ponad 20 tys. szkół w Polsce, które 9. listopada, na hasło ministerstwa edukacji narodowej, zaangażowały się w akcję śpiewania hymnu Polski - była nowotarska „piątka”, czyli „Szkoła z klasą”. Nie skończyło się tam jednak na 4 zwrotkach „Mazurka Dąbrowskiego”. Wspólne śpiewanie przerodziło się w efektowny plenerowy pokaz przeniknięty radosnym, patriotycznym duchem.

Około pół tysiąca uczniów zgromadziło się o 11-tej na szkolnym boisku. Górowała nad nimi wielka czerwona tarcza z orłem koronie. Flaga trzymana przez odświętnie ubraną młodzież miała długość 15 metrów. Prócz niej powiewało na boisku kilkadziesiąt flag państwowych i flag z herbem miasta. Wszyscy uczniowie – na galowo, w humorach też odświętnych. Po hymnie było jeszcze gromkie „Sto lat” dla Rzeczypospolitej, a wszystko - zaaranżowane muzycznie dzięki nauczycielkom zaangażowanym w przygotowanie śpiewu i podkładu. Towarzyszyła temu wydarzeniu reprezentacja Rycerzy Kolumba.

Na szkolnym śpiewaniu gościł wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek, wspominający swoje przeżycia z momentu transmisji po wyborze biskupa z Krakowa na papieża.

Był i element choreograficzny w postaci układów tanecznych z flagami. Zanim młodzież rozeszła się do klas, defilując wpierw wokół boiska z 15-metrową flagą w rekach, zabrzmiała jeszcze I Brygada i inne wojskowe pieśni. W takiej podniosłej atmosferze aż żal było opuszczać rozsłonecznione boisko. Bo to było śpiewanie co się zowie…

Patriotyczna "piątka"

Fot. Anna Szopińska