jarmstref18NOWY TARG. Poza miejscem głównych wydarzeń 18. Jarmarku Podhalańskiego, czyli rynkiem, bardzo dużą popularnością cieszyło się wszystko, co najmłodszym nowotarżanom oferował zdecydowanie bardziej zaciszny Plac Słowackiego.

Strefa Rodzinna – również ze względu na idealną pogodę – przyciągnęła o wiele więcej małych uczestników Jarmarku niż w poprzednich latach. Ale też oferta dla nich była wyjątkowo bogata: spektakle teatralne na małej scenie, warsztaty plastyczne, Mini ZOO, warsztaty maskotkowe, naukowe pokazy i eksperymenty pod kontrolą, gra miejska, pokazy twórców ludowych, Bzik Akademia na sportowo, konkursy, zabawy z animatorami, przejażdżki na kucykach, familijna „Kawa z mlekiem”, wreszcie niedzielne rowerowe pospolite ruszenie, występy tandemu Betty & Bobas oraz „Małych Śwarnych”. To wszystko cieszyło małych nowotarżan przez trzy jarmarkowe dni. Na Placu Słowackiego, a niedzielę i na rynku rojno było jak w ulu.

Ze swoją ofertą przyłączeń do miejskiej sieci zagościło na Jarmarku Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Miejska Biblioteka Publiczna kolejny raz pomagała uwolnić książki.

Rękodzielników, twórców ludowych i oferujących produkty spożywcze na Jarmark przyjechało pół setki – również ze Słowacji, Węgier, Litwy, Białorusi, Ukrainy, było to więc grono jeszcze bardziej międzynarodowe niż w poprzednich latach. Stragany przyciągały oryginalną ceramiką, wyrobami z drewna, skóry, regionalnymi tekstyliami, biżuterią w imponującym wyborze. Malarze i rzeźbiarze też wystawiali swoje dzieła. Aneta Larysa Knap, twórczyni kreacji Panny Młodej, rozłożyła efektowne stoisko swojego Folk Designu.

To, by ktokolwiek zgłodniał podczas Jarmarku, wykluczyła oferta gastronomiczna, z wyróżniającym się regionalnymi specjałami i wystrojem ogródkiem nowotarskiego Oddziału Związku Podhalan.

Bardzo krwisty Jarmark

Podczas dwudniowej zbiórki krwi, prowadzonej 17. i 18. sierpnia, w trakcie Jarmarku Podhalańskiego, panie z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zarejestrowały ponad siedemdziesięciu chętnych, krew natomiast oddało 61 osób! Zapas daru życia powiększyły one o 27,45 litra krwi.

Akcja krwiodawstwa "Oddaj krew... podziel się…" od kilku lat cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców Nowego Targu i okolic. Corocznie, poza krwiodawcami, którzy cyklicznie oddają krew, pojawiają się nowi dawcy, po raz pierwszy zdecydowani na ten szlachetny i bezinteresowny gest.

W imieniu potrzebujących, Klub HDK Kropla składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy poświęcili swój czas, aby pomóc innym. Podziękowania należą się również i tym, którzy przyszli do czerwonego autobusu, lecz przebyte choroby nie pozwoliły im na spełnienie zbożnego zamiaru. Każdy dawca poza zagwarantowanym posiłkiem wysokoenergetycznym otrzymał maskotkę „Twoja krew”, słodki upominek, pamiątkową smycz oraz okolicznościowy kubeczek, a także voucher upoważniający do bezpłatnego skorzystania z relaksu w termalnym kąpielisku.

HDK KROPLA, jako organizator, dziękuje za pomoc w zorganizowaniu akcji Urzędowi Miasta Nowy Targ, MOK-owi oraz Starostwu Nowotarskiemu, a także pracownicom Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Nowego Targu i Zakopanego. Dziękuje także osobom oraz firmom, które od lat wspierają honorowe krwiodawstwo w powiecie nowotarskim: Steskal Sp.J., Wojas S.A., Gorący Potok, Oshee Kinga Pienińska.

Krwiodawstwo na Jarmarku

Fot. Mateusz Kapołka

Strefa Rodzinna i stoiska

Fot. Anna Szopińska