DSC 0005Pod patronatem medialnym Podhale Region. ZAKOPANE. Znamy zwycięzców Między-narodowego Konkursu Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych odbywającego się w ramach 50 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 Zarówno kapele jak i poszczególnych śpiewaków i instrumentalistów oceniało jury w składzie: jako przewodniczący prof. dr hab. Bernard Garaj - Słowacja oraz członkowie: prof. dr hab. Zbigniew Przerembski – Polska, doc. dr Natalia Rashkova – Bułgaria, doc. dr hab. Lubomir Tyllner – Czechy, mgr Maria Baliszewska – Polska i jako sekretarz - Maciej Kiełpiński – Polska.

 

Jury po wysłuchaniu prezentacji: 22 ludowych zespołów instrumentalnych (kapel):


1. Kapela Zespołu Góralski „Ślebodni” w USA (Polska/USA),
2. Kapela Zespołu Regionalnego „Górale Łąccy” (Polska),
3. Kapela „Duo Matej” z zespołu „Parchovianka” (Słowacja),
4. Kapela Ronclalla y Coro Mazantini (Hiszpania),
5. Muzyka z Zespołu im. Klimka Bachledy,
6. Kapela „Dobroda Zewekar” (Węgry),
7. Kapela Gruppo Folk „Valle di Comino” (Włochy),
8. Kapela Zespołu Regionalnego „Góralsko Brać” z Łopusznej (Polska),
9.Kapela Uczelnianego Zespołu Góralskiego „Młode Podhale” działającego przy PPWSZ w Nowym Targu (Polska),
10. Kapela Rangsagar Performing Arts (Indie),
11. Kapela Anadolu Folkloru Grubu (Turcja),
12. Kapela Muzyka Macieja Obrochty z Kościelisk (Polska),
13. Kapela Etnos - Skopje (Macedonia),
14. Kapela Parafialnego Regionalnego Zespołu „Giewont” (Polska),
15. Kapela „Тальяночка” (Taljanoczka) (Rosja),
16. Kapela Józefa Gąsienicy „Brzegi” (Polska),
17. Kapela Blachury i Ficka (Polska),
18. Kapela Muzyka Zespołu „Regle” z Poronina (Polska),
19. Kapela 9SIYŁ (Polska),
20. Kapela „Trzebuńskie Kliszczaki” (Polska),
21. Kapela Zespołu Folklorystycznego „Dolina Mszanki” (Polska),
22. Kapela „Bałaś się dud” (Polska),

 

 

12 instrumentalistów ludowych:

1. Adam Czyszczoń (Polska),
2. Advait Danke (Indie),
3. Anna Trebunia (Polska),
4. Jan Majerczyk (Polska),
5. Andrzej Gut-Mostowy (Polska),
6. Ali Bedel (Turcja),
7. Bartłomiej Janus z Regionalnego Zespołu „Mystkowianie” (Polska),
8. Krzysztof Gocał z Zębu (Polska),
9. Jane Krstevski (Macedonia),
10. Sylvia Kozielec (Polska, USA),
11. Tobiasz Krzysztof (Polska),
12. Anton Sirovnik (Słowenia),

8 śpiewaków ludowych (solistów):

1. Michaela Balintova (Słowacja),
2. Anna Kowalska-Wicherek (Polska),
3. Nirav Vaidhya (Indie),
4. Natalia Szostak (Polska),
5. Władysława Janus z Regionalnego Zespołu „Mystkowianie” (Polska),
6. Krystyna Zdravkovska (Macedonia),
7. Katarzyna Stasik (Polska),
8. Brygida Sordyl (Polska),

15 grup śpiewaczych:

1. Grupa Śpiewacza Zespołu Góralski „Ślebodni” w USA (Polska/USA),
2. Męska Grupa Śpiewacza „Parchovianka” (Słowacja),
3. „Podegrodzcy Chłopcy” (Polska),
4. Grupa Śpiewacza Ronclalla y Coro Mazantini (Hiszpania),
5. Grupa Śpiewacza Rangsagar Performing Arts (Indie),
6. Grupa Śpiewacza Zespołu Regionalnego „Góralsko Brać” z Łopusznej (Polska),
7. Grupa Śpiewacza Zespołu „Podhalanie zza Wielkiej Wody” (Polska/USA),
8. Grupa Śpiewacza Uczelnianego Zespołu Góralskiego „Młode Podhale” działającego przy PPWSZ w Nowym Targu (Polska),
9. Rodzinna Grupa Śpiewacza „Majerczyki” (Polska),
10. Grupa Śpiewacza „Lipowianie” (Polska),
11. Grupa Śpiewacza „Zbójecka Familia” (Polska),
12. Grupa Śpiewacza Zespołu Plamache (Bułgaria),
13. Grupa Śpiewacza „Zyngry” (Polska),
14. Grupa Śpiewacza 9SIYŁ (Polska),
15. Grupa Śpiewacza Pevki Folklornega Drustva „Lancova Vas” (Słowenia)

 

Jury po długiej dyskusji i wnikliwej ocenie prezentacji, biorąc pod uwagę wartości etno-graficzne, wykonawcze i artystyczne, przyznało następujące nagrody regulaminowe
w postaci:

 

ZBYRKADEŁ:

I. w kategorii Ludowych Zespołów Instrumentalnych (kapel):

- Zbyrkadło za I miejsce - Kapela 9SIYŁ (Polska)

- Zbyrkadło za II miejsce - Kapela Blachury i Ficka (Polska)

- Trzy równorzędne Zbyrkadła za III miejsce - Kapela Anadolu Folkloru Grubu (Turcja), Kapela „Bałaś się dud” (Polska), Kapela Muzyka Macieja Obrochty z Kościelisk (Polska),

 

II. w kategorii Instrumentalistów Ludowych:

- Zbyrkadło za I miejsce - Ali Bedel (Turcja),

- Zbyrkadło za II miejsce - Andrzej Gut-Mostowy (Polska),

- Zbyrkadło za III miejsce - nie przyznano,

 

III. w kategorii Śpiewaków Ludowych:

- Zbyrkadło za I miejsce - Michaela Balintova (Słowacja),

- Zbyrkadło za II miejsce - Nirav Vaidhya (Indie),

- Zbyrkadło za III miejsce - nie przyznano,

 

IV. w kategorii Grup Śpiewaczych:

- Zbyrkadło za I miejsce - „Podegrodzcy Chłopcy” (Polska),

- Zbyrkadło za II miejsce - Grupa Śpiewacza Zespołu Plamache (Bułgaria),

- Zbyrkadło za III miejsce - Grupa Śpiewacza Ronclalla y Coro Mazantini (Hiszpania),

 

Nagrodę specjalną „Sabałowe gęśle” dla najlepszego instrumentalisty za wierność tradycji w zakresie stylu gry, instrumentarium i prezentowanego repertuaru Jury przy-znało:
- Krzysztofowi Gocałowi z Zębu (Polska),

 

Ponadto Jury przyznało następujące Wyróżnienia:

w kategorii Ludowych zespołów instrumentalnych (kapel):
- Kapele „Trzebuńskie Kliszczaki” (Polska) i Kapela Zespołu Folklorystycznego „Dolina Mszanki” (Polska), - „Za powrót do rodzimego repertuaru muzycznego”,
- Kapela Gruppo Folk „Valle di Comino” - „Za wierny przekaz rodzimej tradycji.”,

w kategorii Instrumentalistów ludowych:

- Andrzej Budz (Polska), prymista Zespołu Regionalnego „Góralsko Brać” z Łopusznej - Za grę w dawnym stylu.”,
- Sylvia Kozielec (Polska/USA) - „Za kontynuowanie muzyki góralskiej poza ojczyzną.”,
- Samuel Balint (Słowacja) - „Za doskonałą technikę gry na harmonijce ustne.j”,
- Jane Krstevski (Macedonia) - „Za mistrzowską grę na tamburynie.”,
- Adam Czyszczoń (Polska) - „Za stylową grę na złóbcokach.”.

 

Galeria zdjęć