DSC03546RABKA-ZDRÓJ. 2 października 1994 roku w wyniku zamierzonego podpalenia - jak ustalono w śledztwie - część drewnianego zabytkowego drewnianego kościółka p.w. św. Krzyża uległa zniszczeniu. Strażacy ocalili świątynię przed całkowitym pochłonięciem przez żywioł. Z kolei dramat wydarzeń na fotografiach utrwalił Jan Ciepliński.

W czasie, gdy zabytkowa świątynia zaczęła płonąć, wracała akurat z ćwiczeń ze Szczawnicy specjalistyczna Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z Krakowa. Miała ona na szczęście wysięgnik pozwalający na ugaszenie zarzewia ognia. W sumie w akcji ratunkowej udział wzięły 34 jednostki straży pożarnej niemal z całego Podhala. To także wówczas akurat wracał z rodziną z Zakopanego znakomity rabczański fotograf Jan Ciepliński. – Wracaliśmy samochodem już z daleka widziałem dym i łunę. Zatrzymałem samochód, zostawiłem żonę z dziećmi, a sam wziąłem swój aparat, który zawsze mam przy sobie i pobiegłem robić zdjęcia – wspomina Jan Ciepliński.
To właśnie dzięki temu przypadkowi została utrwalona akcja gaśnicza strażaków.

Jan Ciepliński to wyjątkowy fotograf. Jego zdjęcia są pełne artyzmu. Ma ciekawe pomysły na zdjęcia i niekonwencjonalne rozwiązania. Jego zdjęcia to prawdziwe historie danych wydarzeń. Jego fotografie to „pisana” zdjęciem historia.

Jan Ciepliński Uzdrowisko fotografuje już od ponad 30 lat. To prawdziwy dokumentalista Rabki. Jego mistrzem był znany rabczański fotograf Jerzy Sierosławski.

Na swym koncie ma liczne wystawy indywidualne: w Rabce-Zdroju, Wieliczce, Krakowie – jedna z ciekawszych była zrealizowana w 2010 roku. Była to wystawa na Krakowskim Kazimierzu w Kawiarni „Tajemniczy ogród”.

Jest on też laureatem wielu prestiżowych konkursów fotograficznych m.in. „Foto-zapis”(1988), „Foto Kurier” (2001), „Szlak architektury drewnianej” (2009). Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec w cyklu „Znani i nieznani rabczanie” przygotowało o nim filmik.

W tym roku ukończył on Studium fotografii autoryzowane przez Instytut Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

W swej karierze współpracował z wieloma gazetami, a m.in. Dziennikiem Polskim, Gazetą Krakowską, Tygodnikiem Podhalańskim, Dziennikiem Ludowym, Dunajcem, Wieściami Rabczańskimi i wieloma portalami internetowymi.

Jest on też autorem licznych fotografii do wydawnictw promocyjnych Rabkę-Zdrój i jej okolice. Warto przypomnieć album pt. „Rabka na cztery pory roku” ze jego doskonałymi zdjęciami.Praca nad nim trwała aż trzy lata.

Tutaj zdjęcia

Jego prace można podziwiać na:
www.photojanografia.region-rabka.pl