JAN 6520RABKA – ZDRÓJ. Festiwal Sztuki Ludowej i Ginących Zawodów był wydarzeniem wyjątkowym. Otrzymał on zresztą wsparcie Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura - Interwencje 2018 EtnoPolska.

 - W dniach 07-10 listopada Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju realizował Festiwal Sztuki Ludowej i Ginących Zawodów którego celem była ochronę najcenniejszych wartości folkloru, wzmocnienie tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze, upowszechnienie wiedzy na temat podhalańskiego dziedzictwa kulturowego uwzględniające tradycyjne dziedziny sztuk plastycznych, rękodzieła i rzemiosła, w tym ginących zawodów – wyjaśnia Joanna Lelek, dyrektor Miejskiego Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju.

 Projekt ten otrzymał wsparcie Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura - Interwencje 2018 EtnoPolska.

W Galerii "Pod Lilianną" odbyły się warsztaty malarstwa na szkle prowadzone przez Ewę Piechotę, warsztaty rzeźby w drewnie pod kierunkiem Zygmunta Wójtowicza i warsztaty bibułkarskie z Maria Kanią.

Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci z rabczańskich szkół i przedszkoli, dzieci ze szkół sanatoryjnych oraz dorosłych przebywających w Rabce-Zdroju na leczeniu uzdrowiskowym. W ciągu trzech dni z zajęć skorzystało ponad 300 uczestników.

Finał festiwalu odbył się w amfiteatrze podczas wernisażu plenerowej wystawy fotografii „Ginące zawody i rzemiosło zatrzymane w kadrze Janka Cieplińskiego”, z udziałem zespołu regionalnego MAJERANKI i degustacją potraw regionalnych przygotowanych przez KGW z Rdzawki. Wystawie Janka Cieplińskiego towarzyszy katalog w którym utrwalono sceny pracy rolnika, kowala, wiejskiego rzeźnika, garncarza i twórcę dud podhalańskich.

"Kultura ludowa swoimi zasobami, bogactwem, oryginalnym pięknem form, żywą obecnością w życiu współczesnym, a także siłą inspiracji twórczej w różnych dziedzinach sztuki zajmuje znaczące miejsce w kulturze narodowej. Nieustannie potrzebuje ochrony, naszej troski, utrzymania i przekazywania następnym pokoleniom.... Mamy nadzieję, że te przemijające sceny, zachowamy od zapomnienia i zainspirujemy Państwa kultura regionalną w poszanowaniu jej unikalnych wartości..."
( fgr. z wstępu do katalogu)

Mottem Festiwalu były Wskazania dla synów Podhala autorstwa Władysława Orkana:

„Dbaj o zachowanie spuścizny Twych ojców; rodzimej sztuki, rodzimej kultury.
Dąż do tego, aby Twoja, oczyszczona z nalotów obcych,
kultura ludowa poszła w górę, rozkwitnęła w kwiat wielkiej kultury narodowej,
godnej zająć poczesne miejsce w dorobku wszechludzkim.”

Władysław Orkan – Wskazania dla synów Podhala(1922)

Tutaj zdjęcia