P3410846NOWY TARG. Wieczór Niedzieli Palmowej w kościele św. Katarzyny stał się czasem pasyjnych przeżyć. Z Góralskim Misterium Męki Pańskiej przyjechała do nas bowiem grupa górali spod Tatr. Ich spektakl – włącznie z kilkuosobowym składem muzyki - mieścił się w prezbiterium. Ale wzruszenia wyszły daleko poza balaski.  

Scenariusz niezwykłej Pasji pt. "Ciyrpiyniy miarom Bozyj miyłości" stworzyła Anna Malacina-Karpiel – urodzona w Zakopanem i zanurzona w rodzimej kulturze wokalistka, autorka tekstów i widowisk artystycznych, założycielka zespołu swingowo-folkowego HOLEVIATERS, instruktorka zespołu regionalnego Regle im. Jana Jędrola w Poroninie. Jako wykonawcy towarzyszą jej ludzie z pasją, talentem i ochotą do bezinteresownego działania.

Dzięki nim powstał spektakl pełen solowego i grupowego śpiewu, rzewnych góralskich nut; spektakl ujmujący swoją prostotą. Nie wydumany, nie przekrzyczany, ale bardzo prawdziwy. Tak prawdziwy jak bose stopy Chrystusa na kościelnej posadzce, jak zgrzebna szata i cierniowa korona.

Misterium rozgrywa się w zasadzie między kilkoma tylko osobami, z reflektorem skierowanym na postać drżącego od bólu Zbawiciela świata. To On – skazany, umęczony, w pomazanej krwią szacie, z głową pokłutą cierniem, bierze na siebie winy wszystkich pokoleń ludzkości i mówi do człowieka, co ma robić, jak żyć, żeby ratować duszę. Wchodzi z człowiekiem w dialog i przemawia jego językiem, jego wyobrażeniami. Choć królestwo jego nie jest z tego świata.

P3410850

Towarzyszy temu piękny, czysto góralski śpiew „Zyngier”, towarzyszy też szlachetna, starodawna muzyka. Za pół godziny takich wzruszeń wykonawcza grupa nagrodzona została oklaskami na stojąco.

Nie mniej wzruszeni byli sami aktorzy, śpiewające dziewczyny, górale ze smykami od basów i skrzypiec w rękach. A samej autorce głos zadrżał, gdy dziękowała swoim przyjaciołom za to, co bezinteresownie i szczerze niosą w darze innym. Niosą już pięć lat, bo tegoroczne spektakle w kościele na Olczy i w nowotarskim kościele św. Katarzyny były piątym sezonem wystawiania Góralskiego Misterium. W stolicy Podhala przyszło im zatem przeżywać swój mały jubileusz.

P3410864

Dziękowała Anna Malacina i proboszczowi, ks. Zbigniewowi Płachcie, który spektakl ugościł, ale też nie omieszkał skorzystać z okazji, żeby zarazić utalentowaną grupę nową ideą:

- A może byście zrobili coś o św. Katarzynie? Była piękna i mądra…

Góralskie Misterium u św. Katarzyny

Fot. Anna Szopińska