IMG 3836

PIŁKA NOŻNA. Uroczystości połączone były z turniejem finałowym Pucharu Wójta Gminy Nowy Targ. Zaszczycili je swoją obecnością włodarze Gminy Nowy Targ z Wójtem Janem Smarduchem oraz jego zastępcą Marcinem Kolasą.

Uroczystości na stadionie poprzedzone były mszą św. o z udziałem pocztów sztandarowych PPPN Nowy Targ , Związku Podhalan w Ostrowsku oraz OSP Ostrowsko w intencji zawodników i działaczy klubu.

Klub świętował swój jubileusz XX lecia jako LKS DUNAJEC, natomiast początki działalności sportowej sięgają 1962 r, kiedy to grupa pasjonatów sportu (pod przewodnictwem Jana Luberdy i Józefa Antolca) powołała do życia LZS Ostrowsko, w której były sekcja piłkarska i hokejowa. Ta druga odnosiła początkowo większe sukcesy, czego dowodem jest III miejsce w turnieju hokeja na lodzie z okazji 1000-lecia Państwa Polskiego XX - lecia Zrzeszenia LZS oraz X -lecia NZPS w r 1966.

Hokej przetrwał do roku 1973, kiedy to powódź zniszczyła drewniane bandy lodowiska (w miejscu dzisiaj remontowanego budynku tzw. nowej remizy - Domu Wiejskiego).

Kolejne lata to już dominacja sekcji piłkarskiej w tzw. lidze wiejskiej, gdzie drużyna rozgrywała swoje mecze na boisku w Harklowej. W tym czasie LZS -owi przewodził Andrzej Antolec .

Po krótkiej przerwie drużyną wznowiła działalność i też tylko na kilka lat w latach 1986-1989, bez swojego boiska i bez sukcesów.

Dopiero rok 1999 przyniósł nowe otwarcie. Wtedy to z inicjatywy Gabriela Szumal reaktywowano działalność sportową - piłkarską. Drużyna przystąpiła do rozgrywek w klasie C, rozgrywając mecze na boisku w Łopusznej,dzięki uczynności ówczesnego zarządu klubu na czele z panem Kazimierzem Dzigą.

W lutym 2000 r odbyły się wybory do zarządu do którego weszli Gabriel Szumal - prezes(były zawodnik m.in. Motoru Nowy Targ, Podhala Nowy Targ i Huraganu Waksmund), Tomasz Wróbel-v-ce prezes (Huragan Waksmund), Henryk Kozieł v-ce prezes (Motor Nowy Targ, Podhale Nowy Targ, Huragan Waksmund), Zdzisław Żółtek - sekretarz i skarbnik, Michał Górka oraz Stanisław Kozieł.

W tym też roku zawodnicy własnym sumptem przy niewielkim wsparciu finansowym UG Nowy Targ oraz wielkiej przychylności sponsorów z Chicago - USA (byłych zawodników klubu, a tam - działaczy Związku Podhalan Koła nr 51 Ostrowsko) wybudowali pierwsze boisko piłkarskie .

Po rocznym pobycie w klasie C drużyna uzyskała awans do wyższej klasy rozgrywkowej - B, grając już od września na własnym boisku. W tym też roku powstał zespół juniorów, co oczywiście było wymogiem gry w klasie B.

W trakcie sezonu do drużyny dołączył były gracz Podhala Nowy Targ i Huraganu Waksmund - Jan Kunka jako grający trener. Również po roku gry w tej klasie drużyna zanotowała awans do A klasy.

W tejże klasie drużyna seniorów występowała 8 lat do sezonu 2008/2009 z różnym powodzeniem. Najlepsze miejsce notując w I sezonie 2001/2002 - III miejsce.
Następne trzy sezony od 2009 do 2012 przebywając w B klasie, by znowu awansować na dwa lata do A klasy.

Po dwóch latach gry w A klasie drużyna spadła do B klasy na nieco dłużej, bo na pięć lat. Co ciekawe , klasę A opuszczaliśmy solidarnie z drużyną Przełęczy Łopuszna.

Na przełomie tych lat występowało wielu piłkarzy, nie tylko z Ostrowska. Swoją przygodę z Dunajcem miało kilku piłkarzy, którzy występowali w znaczących klubach z regionu Podhala. Dość dodać takie nazwiska jak: Waksmundzki Leszek, Waksmundzki Marek, Klamerus Jaroslaw, Pędzimąż Krzysztof czy Zachara Wojciech.

W klubie przez te lata pracowali tacy trenerzy jak: śp. Chrobak Stanisław, Leśniak Józef, Buś Jerzy, Chlebek Adam, Ciesielka Grzegorz,Hemlowski Hubert,Czorka Bartosz ,Galica Michał czy Witek Adam.

Do sukcesów klubu można zaliczyć lokaty w Pucharze Wójta Gminy Nowy Targ:  2004 -III miejsce,2005 -II miejsce oraz I miejscew 2008 r.

Natomiast w kategorii występów młodzieżowych udział drużyny juniorów młodszych w finale o awans do Małopolskiej Ligi Juniorów Młodszych w 2010 r oraz udział w tychże rozgrywkach w sezonie 2017/2018 i rywalizacja z takimi zespołami jak Wisla Kraków, Garbarnia Krakow , Sandecja Nowy Sącz czy Bruk-Bet Termalika Nieciecza.

Jeżeli zaś wziąć pod uwagę infrastrukturę sportową, to zespół LKS Dunajec Ostrowsko od 2002 r posiada budynek szatni z zapleczem socjalnym, od 2004 roku dysponuje drugim boiskiem , z ogrodzeniem i trybunami na 216 miejsc (od 2008 r) oraz systemem nagłośnieniowym (2012 r) .

Wiele z tych rzeczy zostało wykonanych z funduszy UG Nowy Targ oraz dotacji naszej Polonii w Chicago , skupionej w Kole NR 51 Związku Podhalan, którego prezesem przez wiele lat nieodżałowany były zawodnik naszego klubu, piłkarz i hokeista - Zdzisław Domalik.

Należy też docenić wieloletni wkład kolejnego z naszych byłych piłkarzy - Tadeusza Garbacza --Wisełkę, z Chicago oraz panią Annę Garbacz -obecną Prezes Koła Nr 51

Taki stan rzeczy pozwala nam gościć czasami zespoły nawet z ekstraklasy, jak to miało miejsce w 2014 ,kiedy to Wisła Kraków pod wodzą Franciszka Smudy rozegrała mecz kontrolny z kadrą PPPN-nu na naszym obiekcie przy pełnym stadionie.

Od 2014 r klubowi przewodzi Wróbel Tomasz,trener, działacz i opiekun młodych piłkarzy.

Opracował Henryk Kozieł

fot. Aneta Wajsak.