program certyfikacji promocja a 1 1

PIŁKA NOŻNA. 23 kwietnia rozpoczął się Program Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich – innowacyjny projekt skierowany do podmiotów prowadzących szkolenie dzieci. Udział bierze w nim m.in. Akademia Piłkarska Podhala Nowy Targ, która przeszła już pierwszy proces weryfikacji.

- Władze Polskiego Związku Piłki Nożnej pozytywnie rozpatrzyły nasz wniosek o przystąpienie do programu. To był pierwszy krok. Teraz już pracujemy nad realizacją wszystkich wymogów, którymi uwarunkowane jest otrzymanie certyfikatu. To olbrzymie wyzwanie. Tych warunków jest bardzo dużo, a czasu jest niewiele, bo tylko do września. Na dzisiaj spełniamy około 50 procent tych wymogów. Nieodzowna jest tutaj pomoc rodziców, głównie przy rejestracji dzieci na portalu laczynaspilka.pl. To jeden z najważniejszych punktów przyznania certyfikatu – podkreśla dyrektor AP Podhala, Tomasz Gorczyk.

Program Certyfikacji PZPN dla Szkółek to innowacyjny projekt skierowany do podmiotów prowadzących szkolenie dzieci w zakresie piłki nożnej w co najmniej jednej kategorii wiekowej Junior G – Junior D (U6 - U13), w okresie nie krótszym niż przez ostatnie dwa pełne sezony, będących członkami Polskiego Związku Piłki Nożnej albo biorących udział w oficjalnych rozgrywkach PZPN lub odpowiedniego WZPN.

Fundamentalnymi założeniami programu są: podniesienie i ujednolicenie poziomu szkoleniowego, stałe wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu, podnoszenie kompetencji fachowców dbających o sportowy i społeczny rozwój piłkarzy oraz weryfikacja szkółek piłkarskich. Dzięki Programowi Certyfikacji rodzice i dzieci grające w piłkę nożną będą mieć pewność, że szkółka piłkarska spełnia standardy szkoleniowe, jest bezpieczna, a jej kadra ma kwalifikacje niezbędne do szkolenia zawodników. Z kolei szkółka zyska przewagę rynkową poprzez prestiżowe wyróżnienie ze strony PZPN.

- To moment przełomowy. Przede wszystkim schodzimy ze szkoleniem do najmłodszych adeptów futbolu, zaczynamy od podstaw. Akademie czy Szkółki Piłkarskie będą również ze sobą rywalizowały, co spowoduje podniesienie poziomu szkolenia, a co za tym idzie – całej polskiej piłki – zapowiada na łamach portalu internetowego laczynaspilka.pl Zbigniew Boniek.

W Program Certyfikacji zaangażował się polski rząd. Dzięki temu Ministerstwo Sportu i Turystyki przez trzy lata wesprze szkółki piłkarskie i ich oddziały, które uzyskają certyfikat, łączną kwotą 130 mln zł (35 mln zł w 2020 roku, 45 mln zł w 2021 roku, 50 mln zł w 2022 roku). Pieniądze te będzie można przeznaczyć na: wynagrodzenie trenerów, podwyższanie ich kwalifikacji i wynajem obiektów sportowych.

Ubiegać się można o certyfikat na jednym z trzech poziomów: brązowym, srebrnym i złotym. AP Podhale – która działa od 2016 roku - stara się o najbardziej prestiżową „złotą odznakę”. 

Maciej Zubek