XBiegwyniki19NOWY TARG. Radosny, entuzjastyczny, pełen wzajemnej życzliwości  klimat, jaki unosił się nad jubileuszowym Biegiem Podhalańskim, nie wykluczał ostrej, zawodniczej rywalizacji. Na jednym torze, na trzech dystansach stanęli do niej amatorzy z klubowiczami, kadrowiczki „norweżki” i wytrawni zawodnicy z tymi, którzy niedawno, z myślą o tym właśnie Biegu, rozpoczęli trenowanie.

W 804-osobowym gronie startujących byli uczestnicy z całej Polski, byli też Słowacy z zaprzyjaźnionego Kieżmarku i z Klubu „Jasna” w Liptowskim Mikulaszu; byli Czesi i Austriacy. Formą i zapałem imponowali zarówno „twardziele” seniorzy, jak najmłodsi. A już czapki z głów przed formą i determinacją paraolimpijczyków na swoim sprzęcie.

O wyjątkowości jubileuszowej edycji stanowiło to, że była równocześnie klasyfikacją do Mistrzostw Polski Amatorów biegach narciarskich.

Jako pierwszy linię mety osiągnął Andrzej Mojeścik – trenujący w teamie amator z Istebnej, po pokonaniu 6-kilometrowej trasy.

Nagrody dla zwycięzców wręczały władze Nowego Targu w asyście nowotarskich olimpijczyków oraz przedstawicieli powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, także współpracujących gmin: Nowy Targ, Szaflary, Biały Dunajec, Poronin.

Zwycięzcy honorowani byli do VI miejsca – oprócz pucharów dyplomami i bogatymi nagrodami rzeczowymi, w postaci narciarskiego i elektronicznego sprzętu. 

A oto najlepsi w X Biegu:

30 km kobiety

I Kornelia Kubińska, Skawa (zawodniczka)

II Joanna Kurzawińska, Kościelisko (amatorka)

III Irena Dąbrowska, Nowy Targ (amatorka)

30 km mężczyźni

I Peter Mlynar, Gerlachov, Słowacja (zawodnik)

II Kacper Antolec, Obidowa (zawodnik)

III Jakub Twardowski, Nowy Targ (zawodnik)

15 km kobiety

I Catherine Spierenburg, Kościelisko (zawodniczka)

II Iwona Piekarz, Myślenice (zawodniczka)

III Jagienka Czubernat, Nowy Targ (zawodniczka)

15 km mężczyźni

I Jacek Staroń, Krosno (amator)

II Jan Holiga, Martin, Słowacja (amator)

III Piotr Garbowski, Klimkówka (zawodnik paraolimpijczyk z Peyong Chang)

6 km kobiety

I Marcelina Wojtyła, Pogórze

II Julia Demkowska, Skomielna Biała

III Agnieszka Tylka, Czarny Dunajec (zawodniczka)

6 km mężczyźni

I Andrzej Mojeścik, Istebna (amator)

II Wojciech Wojtyła, Pogórze (zawodnik)

III Bartosz Krzymiński, Nowy Targ (amator)

Klasyfikacja Mistrzostw Polski Amatorów (15 km)

K6

I Barbara Prymakowska, Tarnów

M6

I Piotr Faron, Zalesie Kamienica

II Maciej Mojżyszek, Nowy Targ

III Stefan Sikora, Bielsko-Biała

K5

I Maria Zachara, Rabka-Zdrój

II Alicja Sikora, Bielsko-Biała

III Teresa Kajdas, Wiedeń, Austria

M5

I Edward Mucha, Limanowa

II Piotr Porębski, Rybnik

III Martin Nalewajka, Częstochowa

K4

I Joanna Rączka, Kraków

II Halina Olejniczak, Kościelisko

III Bożena Ruchała, Nowy Targ

M4

I Piotr Michałek, Jaworzynka

II Robert Sadowski, Gołdap

III Stanisław Gąsienica, Kościelisko

K3

I Anna Bezulska, Gorzów Wielkopolski

II Agnieszka Tomaszewska, Kościelisko

III Ewa Marszałek, Rzeszów

M3

I Jacek Staroń, Krosno

II Marcin Węgrzyn, Nowy Targ

III Sławomir Sikora, Skrajnica

K2

I Agata Szlachetka, Kluszkowce

II Martyna Wiśniowska

III Dominika Ustupska, Klikuszowa

M2

I Marek Cygan, Łódź

II Marek Murzyn, Wiśniowa

III Ireneusz Rabski, Skomielna Biała

K1

I Agnieszka Tkaczyk, Puławy

II Patrycja Kos, Obidowa

III Aleksandra Mleczek, Myślenice

M1

I Piotr Habrat, Kościelisko

II Kamil Kaczyński, Przasnysz

III Marcin Słowakiewicz, Nowy Targ

 

Było też kilka nagród specjalnych:

Najszybszy nowotarżanin na 15 km – Marcin Węgrzyn

Najszybszy nowotarżanin na 30 km – Jakub Twardowski

Najstarsza uczestniczka – Zofia Konik

Najstarszy senior – Peter Venerovski

Najmłodsza uczestniczka – Marysia Łukasik

Najmłodszy uczestnik – Janek Kamiński

X Bieg - wręczenie nagród

Fot. Anna Szopińska