Podhale Region

Środa, 23 maj 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 26 Maj 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Prawo Zabójca Michała Marka z wyrokiem 25 lat więzienia

Reklama

Zabójca Michała Marka z wyrokiem 25 lat więzienia

prawo

NOWY TARG/KRAKÓW. Głośna sprawa zabójstwa Michała Marka zakończyła się utrzymaniem w mocy wyroku 25 lat więzienia dla 25 - letniego Michała M. sprawcy morderstwa w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Zmiany w wyrokach są dla pozostałych oskarżonych, którzy zacierali ślady zbrodni oraz byli oskarżeni o tzw. poplecznictwo. Najwięcej uwag wzbudza umorzenie postępowania w sprawie dwóch osób: Justyny S. i Bartłomieja B. Wyrok jest prawomocny, ale może być od niego wniesiona kasacja.

- 22 listopada była rozprawa odwoławcza – przypomina prokurator Kazimierz Piszczek z Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu, która prowadziła sprawę. Wyjaśnia, że zarówno apelację składała prokuratura, jak i głos zabierali wszyscy obrońcy oskarżonych. – Sąd odroczył wówczas wydanie wyroku. Wczoraj zapadł wyrok. Jest on zbieżny z wydanym przez Sąd Okręgowy w nowym Sączu. Utrzymano w mocy orzeczoną przez Sąd Okręgowy w Nowym Sączu karę 25 lata pozbawienia wolności dla Michała M. Sąd nie uwzględnił w tym przypadku apelacji wniesionej na korzyść oskarżonego – wyjaśnia prokurator Kazimierz Piszczek.

Co to znaczy? Otóż Sąd Apelacyjny uznał, że wymierzona kara jest adekwatna do stopnia winy i tzw. szkodliwości społecznej czynu. Zabójca będzie mógł wyjść z więzienia po 20 latach. – Kara jest taka o jaką wnioskowała prokuratura – mówi prokurator i dodaje, że tym samym jeśli chodzi o ten wyrok prokuratura jest usatysfakcjonowana.

Zmiany wyroków są jednak w sprawach pozostałych osób oskarżanych o współudział w zacieraniu śladów zbrodni, czy tzw. poplecznictwo. – Andrzej F. Adrian S. i Mateusz S., którzy byli oskarżeni o pomoc w zacieraniu śladów przestępstwa skazano na dwa lata bezwzględnego pozbawienia wolności. Ten wyrok jest wyższy od wydanego przez Sąd Okręgowy w Nowym Sączu, gdzie otrzymali karę w wysokości 1 roku pozbawienia wolności. Od tego wyroku się odwoływaliśmy do Sądu Apelacyjnego – tłumaczy prokurator.

Sąd Apelacyjny odstąpił jednak od wymierzania kary oskarżonym: Justynie S. i Bartłomiejowi B. Uznał bowiem, że ci oskarżeni nie udzielili pomocy pokrzywdzonemu ze względu na kierowane do nich groźby ze strony sprawcy, a następnie nie zawiadomili oni o popełnionym przestępstwie zabójstwa z obawy przed grożącą im odpowiedzialnością karną. – W pierwszej instancji osoby te były skazane na 8 miesięcy bezwzględnego pozbawieni wolności – wyjaśnia prokurator i dodaje, że w tym przypadku prokuratura zapozna się z uzasadnieniem Sądu. – Jeśli będzie to zasadne to złożymy kasację do Sądu Najwyższego, dziś jednak za wcześnie by o tym przesądzać.

25 - letni Michał Marek został zamordowany w listopadzie 2015 roku w jednym z mieszkań w Nowym Targu podczas imprezy. Morderca zadał mu ciosy nożem w klatkę piersiową oraz w głowę. Ciało Michała M. wywiózł samochodem do lasu, gdzie zakopał. Pomagały mu osoby będące w mieszkaniu. Michał Marek długo był poszukiwany, jako zaginiony przez rodzinę. Dokładnie w 50 dniu od zaginięcia zostały odkryte jego zwłoki zakopane w lesie na Kokoszkowie w Nowym Targu. Najpierw sprawę prowadziła Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu, potem Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu. W kwietniu tego roku zapadł wyrok przed Sądem Okręgowym w Nowym Sączu. Od niego odwołała się zarówno prokuratura, jak i obrońcy oskarżonych. Apelacje wnosiły uwagi nie tylko co to wyroków, ale i kwalifikacji.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama