Podhale Region

Poniedziałek, 23 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaŚr, 25 Lip 2018 9pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Podhalańska Szkoła z Brygadą Podhalańczyków – pierwszy „wojskowy” sojusz uczelni

Reklama

Podhalańska Szkoła z Brygadą Podhalańczyków – pierwszy „wojskowy” sojusz uczelni

ppwszpod18

NOWY TARG. Zacieśniają się więzi między Podhalem a stacjonującymi w Rzeszowie „Podhalańczykami”. Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa podpisała pierwsze w swojej historii porozumienie o współpracy z formacją wojskową. Chodzi oczywiście o 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich im. Tadeusza Boruty-Spiechowicza.

Ks. prof. Stanisław Gulak, rektor „Podhalanki”, dowódcę 21. Brygady, płka Ryszarda Pietrasa, witał w siedzibie uczelni na Kokoszkowie jako przyjaciela z wcześniejszych lat wspólnej pracy. Pułkownik też zwracał się do rektora „przyjacielu Stanisławie”.

Dowódcę „najelegantszego wojska w Polsce” dumą napawało natomiast spełnienie trudnego, ale zaszczytnego obowiązku połączenia dwóch regionów jakże ważnych w dzisiejszej rzeczywistości dla Polski: Podhala i Podkarpacia.

- 25 lat temu, po kolejnej reorganizacji sił zbrojnych, ulokowano ten związek taktyczny na Podkarpaciu. Tym trudniejsza jest moja rola, żeby Podhale łączyć z Podkarpaciem – mówił pułkownik Pietras.

Wspominając postaci patrona 21. Brygady – urodzonego w Zakopanem gen. Tadeusza Boruty-Spiechowicza oraz twórcy formacji strzelców podhalańskich – białodunajczanina gen. Andrzeja Galicy – dowódca 21. Brygady za największe wyzwanie poczytuje sobie scalanie i kontynuowanie pięknej tradycji jednostek górskich.

- Jest to wydarzenie, które, wydaje mi się, przede wszystkim dotknie życia studentów na co dzień, jeśli chodzi możliwości odbywania praktyk przez studentów kierunku, który chcemy tworzyć – „bezpieczeństwo narodowe”; także innych studentów, którzy interesują się wojskowością, chcą poznawać tradycje polskiego wojska; którzy są świadomymi patriotami – prognozował efekty porozumienia dr Krzysztof Trochimiuk, prorektor ds. nauki i współpracy.

Podhalańska Wyższa zaangażowała się też w pilotażowy program Legii Akademickiej, a dla jej funkcjonowania sojusz z formacją wojskową będzie bardzo cenny. Legia Akademicka, polegająca na edukacji wojskowej studentów-ochotników to – przypomnijmy – wspólny projekt ministerstw obrony narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego.

- Szkolimy już od początku stycznia dwie grupy studentów – informował Janusz Kurzyna, kanclerz PPWSZ. - Zaangażowanie ich i zainteresowanie problematyką jest bardzo duże. Mam nadzieję, że z końcem marca zakończą oni szkolenie teoretyczne i zaliczą tę część. Drugą część – już po stronie administracji wojskowej i jednostek wytypowanych przez dowództwo generalne – będą realizować w ramach ćwiczeń wojskowych i tam zdobywać szlify żołnierza rezerwy, łącznie ze stopniem kaprala podchorążego.

Podpisane właśnie porozumienie otwiera szanse zbliżenia się studentów do żołnierzy Wojska Polskiego. Swoich podwładnych – żołnierzy z Podhala i Podkarpacia – dowódca 21. Brygady szanuje jako ludzi o wysokim i szczerym poczuciu patriotyzmu.

- Człowiek z Małopolski i góral nizinny, który dostąpił zaszczytu pracy w tych regionach – na Podhalu i Podkarpaciu – prezentuje inną formę patriotyzmu niż w Polsce centralnej. To jest patriotyzm szczery – stwierdził płk Pietras.

W 9-ciu jednostkach 21. Brygady służą ludzie, którym zależy na służbie w tym terenie. Podpisane między uczelnią a „Podhalańczykami” porozumienie z pewnością będzie przyczyniało się do intelektualnego rozwoju żołnierzy.

- Każde przedsięwzięcie, które gwarantuje wyjście z kancelarii, z budynku, za bramy koszar – już jest nauką czegokolwiek – kontynuował dowódca.

Wybrana jednostka 21. Brygady przyjmie natomiast u siebie studentów, którzy zgłosili akces do Ligi Akademickiej. W lipcu i sierpniu przewinie się przez nią dwa razy po 500 uczestników Ligi.

- Ten szczery patriotyzm łączy się doskonale z wartościami prezentowanymi tutaj: na Podhalu czy na Podkarpaciu – puentował ks. rektor. - On z tych tradycji się wywodzi. Dlatego jest tak ważnym elementem naszej kultury, nieustannego wzrostu ku dobru, ku służbie dla Ojczyzny, dla narodu, dla wartości, dla wychowania i mam nadzieję, że to w tym kierunku pójdzie.

Porozumienie z "Podhalańczykami"

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama