Podhale Region

Sobota, 17 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaPt, 16 Lis 2018 10pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Dla historii i urody starego cmentarza – mamy serce!

Reklama

Dla historii i urody starego cmentarza – mamy serce!

19kwesta181
19kwesta182

NOWY TARG. Ok. 90 kwestarzy, przez dziesięć godzin, począwszy od 8 rano, stało ze skrzynkami u pięciu bram cmentarza. Byli to samorządowcy, społecznicy, członkowie Związku Podhalan, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, druhowie strażacy, uczniowie szkół podstawowych, harcerze ze szczepu Salamandra.

Nieco krócej trwało kwestowanie tylko przy bramie od ul. Ustronie. Już przy tworzeniu listy pokazującej obsadę przy każdej z bram, wszystkie luki chętnie wypełnili członkowie UTW. Ze skrzynkami stanęła także młodzież szkół podstawowych nr 6, 2 5, 11. Jakub Swalarz, koordynujący kwestarską akcję z ramienia Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, od rana do wieczora kilkakrotnie obszedł wszystkie bramy. Jest tradycją kolejnych edycji, że gabarytowa plansza pokazuje efekty przeprowadzonych w danym roku odnów zabytkowych nagrobków. Tak było i tym razem.

W ramach przygotowań do XIX Kwesty harcerze ze szczepu Salamandra okleili jej logiem 3 tysiące pudełek z zapałkami. Zapałki rozchodziły się szybko i – koniec końców – nie starczyło ich dla wszystkich darczyńców. Na przyszłoroczną, jubileuszową Kwestę, trzeba będzie przygotować ich jeszcze więcej.

Najważniejsze jednak, że wymarzona, prawie letnia pogoda sprzyjała odwiedzaniu cmentarza. Jak co roku, przez nowotarską nekropolię przewinęło się też wielu przyjezdnych. Z powodu przewidywalnych kłopotów z parkowaniem – sporo osób wybrało się na cmentarz pieszo lub skorzystało z komunikacji miejskiej, w dzień Wszystkich Świętych kursującej co pół godziny.

Podążający na groby bliskich okazywali dużą hojność dla prowadzonego już prawie 20 lat dzieła odnowy zabytkowych nagrobków, które pokazują historię i piękno nekropolii starszej od Cmentarza Rakowickiego. Dlatego z godziny na godzinę kwestarskie skrzynki robiły się coraz cięższe.

XIX Kwesta i nowotarski cmentarz

Fot. Anna Szopińska

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama