Podhale Region

Wtorek, 21 sierpień 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 21 Sie 2018 7pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Ogrom inwestycji w komunikację, ekologię, sport, szkolnictwo i turystykę
Rogoźnik – sportowy, rekreacyjny, patriotyczny

Rogoźnik – sportowy, rekreacyjny, patriotyczny

Pod patronatem medialnym Podhale Region. ROGOŹNIK. Dwie odsłony miały IV Rogoźni...

Tłumna Strefa Rodzinna, rękodzielnicy z sześciu krajów, jarmarkowe akcje

Tłumna Strefa Rodzinna, rękodzielnicy z sześciu krajów, jarmarkowe akcje

NOWY TARG. Poza miejscem głównych wydarzeń 18. Jarmarku Podhalańskiego, czyli ry...

Artyści warszawskich teatrów – rozrywka z najwyższej półki

Artyści warszawskich teatrów – rozrywka z najwyższej półki

NOWY TARG. Teatr Buffo Janusza Stokłosy i Janusza Józefowicza już gościł w Nowym...

Uroczystość na Okrąglicy. Odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej poświęconej Przemkowi Jończykowi

Uroczystość na Okrąglicy. Odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej poświęconej Przemkowi Jończykowi

GÓRY. Kaplica na Okrąglicy została wybudowana w 1987 r. przy akceptacji ówczesne...

„Złote Gody”, czyli 50 MFFZG na polanie i w namiocie

„Złote Gody”, czyli 50 MFFZG na polanie i w namiocie

Pod patronatem medialnym Podhale Region. ZAKOPANE. Niedziela była dniem oficjaln...

Roztańczony korowód 50 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

Roztańczony korowód 50 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

Pod patronatem medialnym Podhale Region ZAKOPANE. Tuż po mszy świętej górale z c...

Reklama

Ogrom inwestycji w komunikację, ekologię, sport, szkolnictwo i turystykę

urzad gminy szaflary

GMINA SZAFLARY. Tegoroczne dochody budżetu gminy wynoszą 49 mln 927 tysięcy 962,52 zł, z czego pozyskane środki unijne i krajowe to kwota ponad 8 mln 187 tysięcy złotych. Ponad 14 mln złotych gmina przeznacza na inwestycje. W gminie stawia się na ekologię, rozwój komunikacji, sport i edukację.

- Gmina Szaflary stawia przede wszystkim na modernizację dróg i budowę chodników. Szykuje się też duża inwestycja związana z wykonaniem odwiertu badawczo – eksploatacyjnego oraz dokończenie budowy sali gimnastycznej, boiska wielofunkcyjnego i zewnętrznej siłowni przy szkole podstawowej w Skrzypnem. W budżecie przewidziano również środki na budowę boiska lekkoatletycznego przy Szkole Podstawowej w Szaflarach, na realizację którego będzie składany wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa Sportu – wyjaśnia wójt Rafał Szkaradziński.

Warto zwrócić uwagę, że gmina Szaflary na wykonanie odwiertu badawczo-eksploatacyjnego, który ma kosztować 45 mln zł otrzyma w tym roku dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 2 mln 700 tysięcy złotych. Kolejne środki będą przekazywane do 2021 roku, do tego czasu będzie bowiem realizowana inwestycja, która rusza w tym roku. Co istotne ta jedna z największych planowanych inwestycji zostanie w 100 procentach sfinansowana ze środków zewnętrznych, pochodzących z NFOŚiGW, a otrzymanych dzięki decyzjom na szczeblu rządowym.

Warto dodać, że także i budowa kanalizacji sanitarnej, nie obciąży budżetu gminy, bo będzie finansowana ze środków Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

Z kolei na realizację projektu pod nazwą: „Wymiana kotłów na paliwa stałe w budynkach mieszkalnych Gminy Szaflary” – władze gminy pozyskały ponad 657 tysięcy złotych.

Gmina uzyskała także fundusze na realizację projektu pn. „Aktywne szkoły gminy Szaflary” w łącznej wysokości prawie 3 mln zł złotych oraz na realizację mikroprojektu - „Atrakcje kulturowe i przyrodnicze na Szlaku wokół Tatr w gminach Szaflary i Podbiel” – ponad 334 tysięcy zł. Natomiast na realizację zadania pn. „Historyczno – kulturowo - przyrodniczy szlak wokół Tatr”- 604 tysiące złotych. W ramach tej inwestycji zostanie wykonany łącznik szlaku wokół Tatr i wykonanie ścieżki rowerowe oraz infrastruktura dla rowerzystów po polskiej i słowackiej stronie granicy.

Udało się też gminie pozyskać blisko 1,5 mln złotych na budowę sali gimnastycznej, wielofunkcyjnego boiska i zewnętrznej siłowni przy szkole w Skrzypnem oraz boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej w Zaskalu, a blisko 680 tysięcy złotych na realizację projektu pn. „Rozbudowa obiektów rekreacyjnych w miejscowościach: Bór, Bańska Niżna, Zaskale”.

Z kolei ponad 420 tysięcy złotych pozyskano na realizację zadania pod nazwą: „Rozwój dostępu do e-usług publicznych w Gminie Szaflary”. Sprawi to, że mieszkańcy wiele spraw będą mogli załatwić bez wychodzenia z domu.

Wiele w tym roku będzie się działo w modernizacji dróg i komunikacji. Zaplanowano m. In. w budżecie przekazanie dotacji dla Starostwa Powiatowego w Nowym Targu na budowę chodników w Borze i Bańskiej Niżnej, co znacznie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa.

- Otrzymaliśmy także zapewnienie z GDDKiA, że w 2018 r. mają być wykonane chodniki przy Zakopiance od ul. Augustyna Suskiego w Szaflarach do granicy z Białym Dunajcem, a także sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Zakopianki z ul. Orkana w Szaflarach – mówi wójt. Planowany koszt inwestycji to około 6 mln zł i w całości zostanie on sfinansowany ze środków Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i nie obciąży gminnego budżetu. Kolejnym zadaniem, które również będzie realizowane w gminie Szaflary, a finansowane ze środków Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Orkana z ul. Zakopiańską w Szaflarach. Także budowa przystanku PKP Geotermia przy „Zakopiance” nie obciąży budżetu i będzie finansowana ze środków PKP-PLK.

W tegorocznym budżecie nie brakuje również planów inwestycyjnych związanych z oświatą. - Priorytetem jest dokończenie budowy sali gimnastycznej, boiska wielofunkcyjnego i zewnętrznej siłowni przy Szkole Podstawowej w Skrzypnem za 1,9 mln zł oraz termomodernizacji i wymiany stolarki wewnętrznej w budynku Szkoły Podstawowej w Bańskiej Wyżnej – mówi wójt. Dodaje, że w planie jest również zadanie pn. „Rozbudowa obiektów rekreacyjnych w miejscowościach: Bór, Bańska Niżna, Zaskale.”

Będą też budowane nowe chodniki, ścieżki rowerowe, wodociąg w Maruszynie. W planie jest modernizacja remiz strażackich, zakup samochodu pożarniczego i budowa oświetlenia ulicznego oraz wykonanie projektu na wodociąg w Szaflarach.

Zaplanowano budowę ciągów komunikacyjnych: pieszo-rowerowego i pieszo-jezdnego z miejscami postojowymi wraz z kanalizacją deszczową i oświetleniem drogowym oraz przebudowę istniejącej infrastruktury technicznej, tak by poprawić bezpieczeństwo w rejonie zabudowań Szkoły Podstawowej w Zaskalu, a także przebudowę drogi gminnej przy ulicy Orkana w Szaflarach i wykonanie projektu budowy ciągu pieszo – rowerowego na os. Nowe w Szaflarach. Zaplanowano i montaż drogowych barier ochronnych wzdłuż Potoku Furczańskiego w Szaflarach, przebudowę części ul. Werona w Zaskalu, budowę kanalizacji deszczowej od ul. Kardynała Karola Wojtyły do ul. Kościelnej w Zaskalu,

Zostanie przebudowana droga na cmentarz wraz z wykonaniem oświetlenia i parkingiem w Maruszynie. To także tu będą odbudowane m. in. drogi: Gąsiorowa i Jana Pawła II. Planowana jest i oczekiwana społecznie przebudowa wiaty przystankowej w Bańskiej Wyżnej.

W planie są i projekty. Projekt przebudowy ul. Topory w Bańskiej Niżnej, wykonanie projektu organizacji ruchu i montaż progów zwalniających przy szkole na ulicach Topory i Papieska w Bańskiej Niżnej, a także projekt przebudowy ul. Piłsudskiego w Zaskalu, projekt przystanku kolejowego Bańska Niżna – geotermia, opracowanie projektu budowlanego przebudowy skrzyżowania w miejscowości Bańska Niżna – połączenie drogi powiatowej dz. ew. nr 6052 z dz. Ew. 6041, a również i opracowanie projektu budowlanego rozbudowy drogi wraz z budową obiektu inżynierskiego na potoku Mały Rogoźnik w Skrzypnem i Maruszynie wraz z uzyskaniem decyzji ZRID. Zaplanowano także wykonanie projektu chodnika ul. Św. St. Kostki od kościoła do skrzyżowania z ul. Gancarze w Maruszynie i projektu przebudowy drogi ul. Gielatówka i Kapłonówka w Bańskiej Wyżnej. Zostaną zakupione grunty pod inwestycje gminne w Maruszynie. Będzie w tym roku projektowana też kanalizacja w Zaskalu. Pomyślano też o budowie oświetlenia.

Dobre wieści są i dla strażaków. Między innymi będzie modernizowana remiza w Maruszynie, elewacja i stolarka okienna w Szaflarach, podłoga dolnej sali w remizie OSP w Zaskalu, będzie wymieniona brama garażowa i drzwi wejściowe do magazynu w Skrzypnem. Zostanie też zakupiony samochód dla OSP Bańska Wyżna.

Wiele będzie się działo w szkołach. Między innymi będzie remont parkietu sali gimnastycznej w szkole w Bańskiej Niżnej, termomodernizacja oraz wymiana stolarki wewnętrznej w budynku szkoły w Bańskiej Wyżnej, a w Skrzypnem będzie budowana sieć WiFi, szkoła w Zaskalu otrzyma nową laserową drukarkę, a przy szkole w Szaflarach zostanie rozbudowany monitoring. Modernizacje zaplanowano i w szkole w Bańskiej Niżnej, Maruszynie Dolnej, a przy przedszkolu w Szaflarach budowę placu zabaw dla najmłodszych. Będzie też projektowane boisko lekkoatletyczne przy szkolne podstawowej w Szaflarach i boisko z placem rekreacyjno – edukacyjnym przy Ośrodku Zdrowia oraz wykonana studnia na boisku sportowym w Zaskalu.

Wśród ciekawszych zdań jest też opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem ostatecznych decyzji umożliwiających realizację zadania „Przebudowa i zmiana sposobu użytkowania budynku wikarówki na potrzeby kulturowo –edukacyjno – przyrodnicze” oraz opracowanie dokumentacji projektowej na wykonie parku rekreacyjno – edukacyjno – przyrodniczego w Szaflarach wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz uzyskanie ostatecznych decyzji umożliwiających realizację.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Wiadomości

Setting

Sport

Setting

Społeczeństwo

Setting
Fotografia  R&A

Ogłoszenia drobne

CIEŚLA SZALUNKOWY
( / Praca)

noimage
08-20-2018

ELEKTROMONTER BEZ JĘZYKA
( / Praca)

noimage
08-20-2018

szukam pracy
( / Praca)

noimage
08-20-2018

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama