Podhale Region

Piątek, 23 marzec 2018

Ostatnia aktualizacjaPt, 23 Mar 2018 4pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Badania - tak, kłamstwa - nie
Na Nowej Targowicy: inkaso po groszu, Telewizja TRWAM, batalia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców

Na Nowej Targowicy: inkaso po groszu, Telewizja TRWAM, batalia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców

NOWY TARG. Dzisiejszy jarmark na Nowej Targowicy był pierwszym dniem czynnego op...

Wisła Kraków działa na Podhalu!

Wisła Kraków działa na Podhalu!

PIŁKA NOŻNA. Akademia Piłkarska Wisła Czarny Dunajec podpisała nową umowę o ws...

Pamięć o nich jest fundamentem naszej wolności i przyszłości (aktualizacja)

Pamięć o nich jest fundamentem naszej wolności i przyszłości (aktualizacja)

GMINA NOWY TARG. Uroczyście została odsłonięta tablica poświęcona pamięciżołnier...

„Szarotki” bliżej brązu!

„Szarotki” bliżej brązu!

HOKEJ. Od wyjazdowej wygranej hokeiści TatrySki Podhala Nowy Targ rozpoczęli r...

Centrum Sportów Lodowych. Bez hotelu - finansowo realne. Lokalizacja - zmieniona

Centrum Sportów Lodowych. Bez hotelu - finansowo realne. Lokalizacja - zmieniona

NOWY TARG. Zaproszony na Podhale przez posłankę Annę Paluch sekretarz stanu w mi...

Rodzinne miasto odwróciło się ode mnie plecami

Rodzinne miasto odwróciło się ode mnie plecami

SNOWBOARD. Rozmowa z Piotrem „Lotnikiem” Tokarczykiem, nowotarżaninem, najleps...

Reklama

Badania - tak, kłamstwa - nie

ed siarka 33

Rozmowa z posłem RP Edwardem Siarką, z wykształcenia historykiem o nowej ustawie IPN i reakcji na jej zapisy Izraela.

Panie Pośle, jest Pan z wykształcenia historykiem, jak Pan przyjął nieporozumienia związane z przyjęciem przez sejm RP nowelizacji ustawy o IPN i protesty ze strony Izraela?

- Inicjatywa zmiany ustawy o IPN to skutek naszych doświadczeń historycznych. My jako Państwo, rząd i naród musimy robić wszystko, aby przypominać, że to Polska była pierwszą ofiarą II wojny światowej, że to w Polsce, jako w jedynym kraju okupowanej przez Niemców Europy, za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Dlaczego, jeśli Izrael ma możliwość prawną ścigania osób, które rozpowszechiałyby tzw. "kłamstwo oświęcimskie", to my nie mamy mieć możliwości prawnych ścigania tych, którzy przypisują nam organizację obozów śmieci i komór gazowych?   

Po drugie nie ma żadnych wątpliwości, że nie może być zgody na to, aby dziś w przekazie medialnym istniało takie pojęcie jak: „polskie obozy zagłady”. To pojęcie fałszywe i musimy z tym walczyć na arenie międzynarodowej. Wielu Polaków bezinteresownie pomagało, mimo grożącej kary, Żydom. Oczywiście, jako historyk, nie neguję, że podczas II wojny światowej, w warunkach wojennych, były haniebne przykłady zdrady Żydów, które są udokumentowane i jeszcze mogą zostać udokumentowane, ale nie było „polskich obozów” .

To skąd ta ostra reakcja Izraela?

Może wynikać z tego, że pojawiła się obawa, że mogą zostać utrudnione badania naukowe, ale nie taka jest intencja ustawodawcza. Ja jestem wręcz zdumiony tą reakcją. W świat poszło, że są jakieś trudne relacje pomiędzy Polską, a Izraelem, a tak przecież nie jest. Na poprzednim posiedzeniu w sejmie podczas uchwalania budżetu jednogłośnie zdecydowano o przekazaniu 100 mln zł na rewitalizację cmentarza żydowskiego w Warszawie.

Dlatego jest taka reakcja? Sam zastanawiam się, skąd to wyszło, że strona izraelska podnosi, że są jakieś nasze wrogie zamiary? Przecież od czasów Kazimierza Wielkiego aż do II wojny światowej żyliśmy razem, budowaliśmy wspólnotę. Generalnie relacje były dobre, choć, jak to bywa w społeczeństwie zdarzały się niesnaski, nieporozumienia, czy konflikty. Nasze relacje przekreśliła II wojna światowa i ponad 40 lat komunizmu, gdy to narody postawiono przeciwko sobie. Próbujemy to naprawić, choć nie jest to łatwe. Jednak, jeśli spojrzymy na Europę, to nasze relacje wypadają bardzo dobrze, pomimo to przykleja nam się łatkę nietolerancji, antysemityzmu, według mnie to niezrozumiałe i krzywdzące... Co jakiś czas pokazuje się jakiś eksces, który uderza w całe Państwo, we wszystkich Polaków.

To co w takiej sytuacji?

Sprawa jest jasna nie ma zgody na powielanie kłamstwa o „polskich obozach”. Moim zdaniem to nieznajomość historii Polski i Europy oraz przyzwolenie na antagonizowanie wzajemnych relacji i zrzucania odpowiedzialności na ofiarę, czyli  naród Polski, który przez lata się nie bronil przed powielanymi schematami.

Dziękuję za rozmowę.

Pytała Beata Szkaradzińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Wiadomości

Setting

Sport

Setting

Społeczeństwo

Setting
Wielkanoc 201 - Starostwo powiatowe

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama