20190512 121325 1

NOWY TARG. 12 maja 2019 roku odbyła się w Zakopanem  uroczystość z okazji 130 lecia istnienia Zakopiańskiej Państwowej Straży Pożarnej. 

Strażacy otrzymali ufundowany przez Zakopane, Kościelisko, Biały Dunajec, Bukowinę i powiat tatrzański nowy sztandar. 
 Poświęcił go kard. Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.
 W uznaniu zasług pokoleń strażaków pełniących od 130 lat służbę u podnóża Tatr, dostrzegając trud włożony w zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców, społeczeństwo powiatu tatrzańskiego postanowiło ufundować sztandar dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem, będącej kontynuatorką tych chlubnych tradycji pożarniczych. Sztandarem tym chcemy wyrazić uznanie i okazać naszą wdzięczność strażakom za ich wysiłki i ofiarność w ratowaniu życia ludzkiego, zdrowia oraz dobytku. W polskiej tradycji sztandar to nie tylko znak formacji, ale to znak tożsamości, znak wspólnoty tych, którzy pełnią służbę i chcą urzeczywistniać te same wartości, sztandar to symbol honoru, męstwa, dumy, spełnionej misji w myśl dewizy “Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Samorządy gmin Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Poronin, Miasto Zakopane oraz samorząd powiatu tatrzańskiego są przekonane, że "Sztandar ten będzie chlubą i dumą dla naszych strażaków oraz przyczyni się do tego, że z jeszcze z większym zaangażowaniem będą wykonywać stawiane przed nimi zadania "– mówił starosta Piotr Bąk.
Wśród zaproszonych  gości byli między innymi  Poseł Edward Siarka Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Małopolsce, który wręczył medale zasłużonym strażakom.

20190512 121503
 Z okazji święta strażaków nadane zostały także awanse zawodowe dla strażaków.
Wielkie święto rozpoczęło się defiladą strażaków, zarówno zawodowych jaki i ochotników, Krupówkami. 
 Główne obchody odbywały się w samym centrum Zakopanego przy  Placu Niepodległości.