giewont

TATRY. 4 osoby nie żyją, a około 100 osób jest rannych, w tym kilka w stanie ciężkim przebywa w szpitalach. To skutek dzisiejszej gwałtownej burzy jaka w godzinach popołudniowych przeszła przez Zakopane.

Najtragiczniejsza sytuacja była w okolicach Giewontu, gdzie piorun uderzył w grupę turystów trzymających się łańcuchów. Wśród ofiar śmiertelnych jest dwoje dzieci w wieku 10 i 12 lat.

Od kilku godzin trwa akcja ratunkowa. Osoby poszkodowane cały czas trafiają do szpitali w Zakopanem, Nowym Targu, Suchej Beskidzkiej, Krakowie i Myślenicach.

W starostwie powiatowym działa sztab kryzysowy. Uruchomiono numer alarmowy-infolinię 18 20 17 100 oraz 18 20 23 914. Za jego pośrednictwem można dowiedzieć się o losie najbliższych, a także zgłosić osoby, które nie powróciły z wycieczek górskich i nie ma z nimi kontaktu.

Szlak na Giewont został zamknięty do odwołania.  W Zakopanem zjawił się premier Mateusz Morawiecki.

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula ogłosił żałobę na terenie miasta, która trwać ma od 23 do 25 sierpnia. Burmistrz apeluje   do wszystkich organizatorów imprez o charakterze rozrywkowym, kulturalnym i sportowym z apelem o ich odwołanie bądź ograniczenie w czasie trwania żałoby.