mankoStowarzyszenie MANKO - Głos Seniora oraz Marta Malec - Lech, członek Zarządu Województwa Małopolskiego mają przyjemność zaprosić Państwa na konferencję prasową pt."Świadomy i bezpieczny senior - konsument 60+" poświęconą kampanii społecznej "Stop Manipulacji, nie kupuj na prezentacji!".
  
Odbędzie się ona 12 września br. o godzinie 12.00 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego przy ul. Basztowej 22 w Krakowie.
 
Podczas konferencji prasowej przedstawione zostaną:
  •  najnowsze metody oszustw na seniorach,
  •  zmiany prawne, mające na celu opracowanie przestrzeni dla uczciwego handlu oraz ochronę seniorów przed nieuczciwymi praktykami przedsiębiorców,
  •  nagrania oraz dowody zebrane podczas prezentacji sprzedażowych,
  •  spoty promocyjne najnowszych kampanii Stowarzyszenia MANKO.
 
 Katarzyna Dudzik
Stowarzyszenie MANKO
 

NOWY TARG.Przypominamy, że w Nowym Targu mieści się umiejscowiony w świeżo odremontowanym lokalu przy Al. Tysiąclecia 42 (wejście od ul. Krzystyniaka) klub Seniora. Działa od początku stycznia i cieszy się zainteresowaniem. Pieniądze na remont lokalu udało się uzyskać miastu z rządowego programu. Na razie seniorzy integrują  się na przysłowiowych spotkaniach przy kawie, ale już wkrótce w klubie mają ruszyć zorganizowane zajęcia, na które również udało się uzyskać wysoką dotację z budżetu państwa. 

 

Zajęcia wpisane będą w realizowany przez nowotarski MOPS program socjalny pod nazwą „Nowotarski senior”. Działania zaplanowane w ramach dotowanego z budżetu państwa projektu, zostały podzielone na tematyczne grupy: „Aktywny Senior”, „Świadomy Senior” oraz „Zdrowy Senior”. 

Wśród zaplanowanych aktywności znajdują się te standardowe – kurs samoobrony, warsztaty komputerowe, poradnictwo prawne, czy zajęcia ceramiczne, ale również wyjazdy integracyjne, wyjścia na imprezy kulturalne, zabawy okolicznościowe (Andrzejki), wieczory poezji , czy organizacja Nowotarskiego Dnia Seniora. W ramach promocji zdrowia w grupie wiekowej 60+, będą odbywać się zajęcia z dietetykiem, instruktorem fitness, rehabilitantem czy nordic walking. Zajęcia z zakresu pierwszej pomocy prowadzone będą również pod kątem rozpoznawania objawów przedzawałowych, udarowych itp. Obiecująco zapowiada się część służąca poprawie wizerunku, zaplanowana pod nazwą „Wiosenne i okolicznościowe metamorfozy seniora – Piękno jest w nas”. Obejmuje ona spotkanie z kosmetologiem i fotografem.

Dodatkowo, jednym z zaplanowanych do realizacji działań w ramach „Nowotarskiego Seniora” będzie także zapewnienie nieodpłatnej pomocy pn. „Złota rączka” seniorom powyżej 60. roku życia, szczególnie osobom samotnym i niepełnosprawnym, a także prowadzącym jednoosobowe gospodarstwo. Zakres usług obejmować będzie drobne naprawy, niewymagające natychmiastowej interwencji, specjalistycznej wiedzy lub uprawnień, i niepociągające za sobą dużych nakładów finansowych. Naprawy wykonywane będą tylko w lokalu zamieszkiwanym przez osobę, która ubiega się o pomoc.

Projekt ma przyczynić się do nawiązywania nowych znajomości oraz poprawy kontaktów między seniorami; wzrostu poczucia własnej wartości; poprawy samopoczucia; nabycia umiejętności organizowania czasu wolnego; tworzenia relacji międzypokoleniowych; nabycia wiedzy o swoich zasobach, uprawnieniach i możliwościach; nabycia wiedzy w zakresie swojego bezpieczeństwa i przeciwdziałania zagrożeniom. Planuje się objęcie projektem socjalnym 50 osób, natomiast w ramach „Złotej rączki” ok. 50 osób.

Partnerami projektu są: Gmina Miasto Nowy Targ, Caritas Archidiecezji Krakowskiej – Stacja Opieki w Nowym Targu, Stacja opieki „Totus Tuus” przy parafii im. Św. Jana Pawła II w Nowym Targu, lokalne szkoły (Licea Ogólnokształcące oraz Zespoły Szkół) i koła wolontariackie działające przy szkołach, Podhalańska Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu, Biblioteka Miejska, Uniwersytet III Wieku, Klub Seniora, lokalne parafie katolickie, przedszkole samorządowe w Nowym Targu.

/os