P3540566POWIAT NOWOTARSKI.  Dziś rano pani wiceminister zdrowia – Józefa Szczurek-Żelazko i dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego, Marek Wierzba, podpisali umowę na dofinansowanie zakupu nowej karetki pogotowia. Zakup finansowany z 80-milonów przeznaczonych na ten cel w rządowym programie musi być zrealizowany do końca roku. Nowa karetka – według wskazania ministra – będzie stacjonowała w Ochotnicy Dolnej, zastępując najstarszą z taboru Podhalańskiego Szpitala. 

Podpisanie umowy odbyło się w asyście parlamentarzystów – posłani Anny Paluch i posła Edwarda Siarki.

Pani wiceminister wskazywała na lepszą dostępność do świadczeń medycznych w sytuacjach ratowania życia jako cel zamierzonej przez rząd poprawy stanu środków transportu.

Powiat nowotarski – o czym wspominała z kolei posłanka – rozciąga się na 80 kilometrów i przy dużych trudnościach komunikacyjnych, kiedy np. przełęcz Knurowska nie zawsze jest przejezdna, stacjonowanie w Ochotnicy porządnej karetki z napędem na cztery koła ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców.

Posłowi pozostawało wspomnieć o 2 miliardach zł przeznaczonych na opiekę zdrowotną w przyszłorocznych rządowych planach.

P3540555

Dyrektor Szpitala tymczasem ogłosił już przetarg i oczekuje ofert. Przy 400-tysiecznym rządowym dofinansowaniu Szpitalowi pozostaje dopłacić do wyposażenia karetki. Całkowity koszt pojazdu wraz w odpowiednim osprzętem przewiduje on na poziomie 480 tys. zł.

Cały szpitalny tabor karetek – w różnym wieku, różnym stanie i o różnym przebiegu - to w tej chwili dziewięć pojazdów w ciągłej dyspozycji, dwie karetki transportowe oraz trzy w odwodzie, na wypadek awarii. W każdym razie radość z dofinansowania, które trafiło do powiatu nowotarskiego i akurat z uwzględnieniem jego najdalszego, północno-wschodniego krańca – jest duża.

Umowa na dofinansowanie karetki

Fot. Anna Szopińska