amazkamp191POWIAT NOWOTARSKI. Ósmy raz kampania profilaktyczna Podhalańskich Amazonek stała się silnym, pozytywnym impulsem do badań i wsłuchiwania się w to, co chce nam powiedzieć własne ciało. Z entuzjazmem wzięła w tym evencie udział uczniowska brać z kilku szkół podstawowych i średnich, czyli młodzież z całego powiatu, także z Leśnicy, która należy już do powiatu tatrzańskiego.

Dwugodzinną akcję rozpoczęły występy artystyczne na placu przed Miejskim Ośrodkiem Kultury, kończącym wielką wyprowadzkę na czas przebudowy. Goście ze słonecznikami w rękach – przedstawiciele władz miasta i powiatu, posłanka Anna Paluch, sponsorzy badań USG piersi – razem z młodzieżą mogli się cieszyć efektownymi tanecznymi popisami uczniowskich grup. Uwieńczył je happening ZIEMIA, który miał rozbudzić troskę o stan naszej planety, przygotowany przez uczniów „piątki” pod kierunkiem Małgorzaty Brożek. Wystąpili też młodzi wokaliści ze Studia Piosenki SEPTYMA Doroty Kret.

amazkamp192

Plenerowe występy odbyły się w pięknym słońcu, w cudownej pogodzie, która zdawała się być uśmiechem nieba nad zbożnym dziełem Amazonek. Te niestrudzone, nieocenione, fantastycznie empatyczne kobiety bowiem nie tylko prowadzą szeroką akcję edukacyjno-profilaktyczną na terenie dwóch powiatów, ale też znalazły sponsorów dla ponad 75 badań USG piersi, które zostaną wykonane w klinice Allmedica.

Już na scenie MOK-u ten dar był przez sponsorów wręczany osobom, dla których tym razem przeznaczyły go Amazonki, czyli przedstawicielkom nauczycielskich gron ze szkół podstawowych i średnich, także z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Opiekuńczych w Nowym Targu.

amazkamp193

Duże nadzieje i radość środowiska Amazonek budzi podnoszenie naszych warunków leczenia raka piersi do standardów europejskich, czyli uruchamianie kolejnych ośrodków klinicznych w ramach sieci Breast Cancer Units i potwierdzone przez ministra zdrowia refundacje leków ratujących życie. Prężnie działające Amazonki z Podhala cieszy i to, że akcja profilaktycznych badań USG znajduje sponsorów – w gminie Łapsze Niżne kończą się właśnie badania, których koszt pokrył Zespół Zbiorników Wodnych Niedzica S.A. 

amazkamp194

Ósmą profilaktyczną kampanię zakończył fundowany przez miasto koncert zespołu FOLKLAND, z wygrywaną na skrzypcach, gitarze i akordeonie muzyką łuku Karpat. Amazonki ze złocistymi słonecznikami w rękach 5. października uczestniczyć będą w dorocznej Pielgrzymce na Jasną Górę, która zawsze gromadzi kilka tysięcy kobiet po mastektomii lub zmagających się z najczęstszym w naszej populacji rodzajem nowotworu. Przykład ich dzielności i zaangażowania oraz apele o samobadanie, poddawanie się badaniom standardowym i bardziej specjalistycznym – są wielką otuchą i wsparciem dla kolejnych pań, które usłyszą nie będącą już wyrokiem diagnozę „rak piersi”. 

VIII kampania profilaktyczna

Fot. Anna Szopińska