d73385015ca3c34c41ec9ad2288257a2 XL

W trakcie XI Rekolekcji Góralskich w Łącku organizowanych przez górali białych, podczas Mszy Świętej inaugurującej wydarzenie arcybiskup Marek Jędraszewski ogłosił radosną dla górali nowinę. Przystał na wniosek jaki w tym roku został złożony przez Podhalan. Teraz Związek formalnie będzie nosić nazwę Związek Podhalan w Polsce im. Jana Pawła II.

Piotr Gąsienica Wiceprezes Związku podkreśla, że postać papieża Polaka jest ważną postacią dla górali. – Trzeba Wam wiedzieć, że Jan Paweł II jest Honorowym Członkiem Związku Podhalan. Był wtedy kiedy żył, ale my gadamy, że jest bo dla nas on ciągle jest członkiem. Jest świętym i jest naszym patronem, przez sam fakt, ze był góralem był z nami. Że zawsze o góralach gadał same niezwykle pozytywne rzeczy i wydaje się nam że w tej dobie, w której żyjemy wchodząc w drugie stulecie jest to dobre otwarcie – mówi wiceprezes.

Pomysł zrodził się w trakcie 50. Nadzwyczajnego Zjazdu Podhalan w Nowym Targu, który odbył się dokładnie w setną rocznice powstania Związku. Wniosek formalny został zgłoszony do arcybiskupa.