586FFB1E 0617 4E9B B6C7 C61017E70BAD

W dzisiejszych czasach internetowe zbiórki są bardzo popularne. Niektóre ratują życie, pomagając uzbierać niebotyczne kwoty na specjalistyczne leczenie, niektóre pomagają realizować marzenia. Zbiórki zakładać można właściwie na każdy cel. Znalazła go również pani Agnieszka Mrugała, która pełni funkcję Przewodniczącej Rady Rodziców Szkoły w Suchem. Nie zbiera jednak na wczasy, a na remont szkoły.


Wspólnie z innymi rodzicami uczniów wpłaca pieniądze na zrzutkę. Zapytana dlaczego, odpowiada:

- Potrzeby inwestycyjne szkoły przewyższają możliwości gminy. Utrzymanie takich szkół jest dla samorządu dużym obciążeniem. Jako Rada Rodziców, chcemy swoją inicjatywą wesprzeć działalność szkoły tak, aby naszym dzieciom stworzyć lepsze warunki do nauki, aby hasło „wyrównywania szans” nie było puste, a miało rzeczywisty wymiar.

Szkoła w Suchem jest malutką, wiejską placówką. Powstała w 2003 roku z inicjatywy społecznego komitetu budowy szkoły, dzięki datkom mieszkańców oraz przyjaciół. Wydawałoby się, że tak nowy budynek nie będzie wymagał wielkich nakładów finansowych. Okazuje się, że brakuje w nim odwodnienia, co sprawia, że ściany łapią wilgoć, co, jak wiadomo, generuje koszty napraw. Najbardziej odnowy potrzebuje sala gimnastyczna, gdzie tynk sypie się ze ścian, brakuje również wygłuszenia. Pracownia komputerowa dysponuje przestarzałym sprzętem, który ciężko nawet czasem uruchomić.

93C25064 386C 4AAD AB0B AD7F3FF55C1B

Pani Dyrektor Krystyna Zabrzewska widzi potrzeby, jednak ogranicza ją budżet. Zdaje sobie sprawę, że w gminie Poronin nie są jedyni. Podkreśla też, że włodarze nie uchylają się od pomocy. Wie, że koszt odwodnienia budynku jest spory. Przyznaje, że inicjatywa rodziców jest miłym zaskoczeniem.

Z tematem zwróciliśmy się też do gminy. Rozmawialiśmy z panią Beatą Chałupką – Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Poronin, która zapewnia nas, że w Suchem planowane są inwestycje. Informacje potwierdza u Pani Wójt Anity Żegleń. Remont odwodnienia ma odbyć się jeszcze w tym roku, jest zaplanowany w budżecie. Szkoła zostanie również objęta projektem unijnym „Wiem i potrafię”, w ramach którego do zagospodarowania będzie ponad 95 tysięcy złotych z unijnych środków. Możliwy będzie zakup komputerów i urządzeń multimedialnych.

Jeśli oprócz tego rodzicom uda się uzbierać środki na remont i wygłuszenie sali, szkoła w Suchem zmieni się nie do poznania. Przecież już raz pokazali, że wspólnie mogą bardzo wiele, zapoczątkowując jej budowę. Współpraca szkoły, gminy i rodziców napawa optymizmem. Cieszy, że dobro dzieci ma dla wszystkich ogromne znaczenie.

Poniżej udostępniamy link do internetowej zbiórki. Zachęcamy do wpłat i udostępnień, aby o inicjatywie dowiedziało się jak najwięcej osób.

https://zrzutka.pl/remont-sali-gimnastycznej-i-wyposazenie-klasy-komputerowej-sp-w-suchem

tekst: Anna Zubek
foto: Agnieszka Mrugała