kwaranmarz26201MAŁOPOLSKA. Aktualnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 63 osób. Policja wspiera służby sanitarne na granicach i apeluje do pozostających w kwarantannie o korzystanie z aplikacji. Przeprowadza też mnóstwo kontroli. Do złamania kwarantanny doszło w Limanowej.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych czterech osób. Tym razem są to: starszy mieszkaniec Nowego Sącza, który będzie przebywał w izolacji domowej, dwaj mężczyźni w sile wieku z Krakowa (jeden z nich pozostanie w izolacji domowej, drugi aktualnie przebywa w Specjalistycznym Szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie), a także mężczyzna w sile wieku z powiatu oświęcimskiego, który przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie – informuje biuro prasowe wojewody.

W ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa od kilku tygodni zaangażowane są wszystkie służby, w tym również Policja. Funkcjonariusze, niezależnie od ustawowych zadań i codziennych obowiązków, pełnią służbę na przejściu granicznym w Chyżnem.  Wspierając służby sanitarne, sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną rzeczywiście przebywają we wskazanym miejscu oraz czy nie potrzebują pomocy. Dodatkowo policjanci z nowotarskiej komendy i podległych komisariatów informują społeczeństwo o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą grupowanie się ludzi. Funkcjonariusze podczas przejazdu ulicami emitują przez głośnik nagrany komunikat - apel skierowany do mieszkańców o pozostanie w domach, nie gromadzenie się i nie opuszczanie domu bez uzasadnionej potrzeby:

„Tu Policja. W związku z ogłoszoną w Polsce epidemią koronawirusa prosimy, aby dla własnego bezpieczeństwa pozostać w domach. Jeżeli niezbędne jest opuszczenie miejsca zamieszkania, należy unikać bezpośredniego kontaktu z innymi osobami, zachowując dystans co najmniej dwóch metrów. Prosimy o niegrupowanie się, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Apelujemy, zostańcie w domach. To od odpowiedzialnej postawy każdego z nas, nie tylko dzisiaj i jutro, ale przez cały czas trwania epidemii zależy zdrowie i życie nasze oraz najbliższych.”

Jeżeli niezbędne jest opuszczenie miejsca zamieszkania, należy unikać bezpośredniego kontaktu z innymi osobami, zachowując dystans co najmniej dwóch metrów.

Obostrzenia

W ostatnich dniach wprowadzono kolejne zasady bezpieczeństwa. Do 11. kwietnia br. włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

- dojazdu do pracy

- wolontariatu

- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego

Ważne! Pieszo przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, busie tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. W związku z tymi ograniczeniami nowotarska  policja już od wczoraj zwraca szczególną uwagę na komunikację zbiorową. Policjanci sprawdzają, czy ilość osób zgodnie z nowymi ograniczeniami nie przekracza połowy miejsc siedzących.

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można się jednak spotykać z najbliższymi.

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Policja zachęca więc do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy Internetu.

kwaranmarz26202

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Co dzień - więcej osób w kwarantannie

Policjanci każdego dnia wspierając służby sanitarne sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną rzeczywiście przebywają we wskazanym miejscu. Takiej kontroli dokonują zawsze policjanci umundurowani. Z każdym dniem ilość osób do sprawdzenia przez policjantów przybywa. Osobom, które nie stosują się do kwarantanny, grozi grzywna nawet do 30 tys. złotych. Jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk, który za takie przestępstwo przewiduje karę roku pozbawienia wolności.

Zdecydowana większość osób podczas wizyty policjantów jest obecna w miejscu kwarantanny, a przypadki nieobecności wynikały m.in. z faktu odbywania kwarantanny od początku pod innym adresem niż został podany w karcie lokalizacyjnej.

Aby ograniczyć wizyty policjantów, osoby objęte kwarantanną mogą skorzystać z bezpłatnej aplikacji „Kwarantanna domowa”. Wiadomości MMS z ulotką informacyjną dotyczącą aplikacji policjanci wysyłają do osób objętych kwarantanną. Zachęcamy do ściągnięcia darmowej i bezpiecznej aplikacji w sklepach Google Play oraz App Store. Dzięki aplikacji osoba w kwarantannie ma szybki dostęp do niezbędnych, pomocnych w czasie kwarantanny informacji. Można też korzystać ze specjalnej infolinii. Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać artykuły spożywcze, a także szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym. Z każdym dniem osób korzystających z aplikacji jest coraz więcej, co zdecydowanie ogranicza listę osób do sprawdzenia przez policjantów.

kwaranmarz26203 

Bądźmy odpowiedzialni. Warto sobie pomagać w tym trudnym dla wszystkich czasie.   

W razie jakichkolwiek problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na przygotowaną dla nich specjalną infolinię - 22 165 57 44.

Pobierz aplikację Kwarantanna domowa z Google Play lub App Store.

Więcej informacji na www.gov.pl/kwarantannadomowa

 Policja przypomina również, że złożenie zawiadomienia o przestępstwie lub wykroczeniu, czy złożenie podania nie musi odbywać się osobiście w jednostce Policji.

Zawiadomienie przez Internet

Pouczenie w sprawach o wykroczenia

Pouczenie

Pouczenie uzupełniające

Informacja o przestępstwie

Apele o rozsądek najczęściej przynoszą pożądany skutek. Potwierdza to policyjna statystyka. W minioną sobotę policja skontrolowała 5800 osób na kwarantannie domowej w Małopolsce. W tym czasie ponad 260 osób było nieobecnych. W niedzielę na 7500 sprawdzanych ludzi, brakowało 60. W poniedziałek wśród 8500 nie było 45, dzień później wśród 10640 osób 68 nie było obecnych w miejscu izolacji. W środę skontrolowano 12 tys. osób, nie spotkano 60.

Różne są powody nieobecności, większość kontrolowanych była pod innym adresem niż wskazany w karcie lokalizacji. Policji pomagają żołnierze 6. Brygady Desantowo-Szturmowej i Żandarmerii Wojskowej oraz 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Niezwykle pomocna przy ustalaniu pobytu osób objętych izolacją jest aplikacja „Kwarantanna domowa”, dostępna na wszystkie urządzenia w systemie Android i IOS.

kwaranmarz26204

- Dotychczas na swoich telefonach zainstalowało ją około dwóch tys. osób. Wiemy, że nie wszystkim odpowiada codzienna kontrola przez policjantów w miejscu zamieszkania, stąd gorąca prośba o zastosowanie łatwej w dostępności i obsłudze aplikacji – zwraca się z prośbą do wszystkich, których to dotyczy, młodszy inspektor Sebastian Gleń, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

W Limanowej – złamanie kwarantanny

Niestety nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji. W powiecie limanowskim odnotowano dwa poważne naruszenia dyscypliny. Pochodzący z Limanowej mężczyzna na kwarantannie wraz z pięcioma innymi ludźmi, w sąsiedniej miejscowości pracował przy budowie swojego domu. Nieodpowiedzialnie zachował się też pensjonariusz DPS-u, który wyszedł ze szpitala w Limanowej. Mężczyzna był na oddziale w chwili dializowania kobiety, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem. 52-latka zatrzymano chwilę później w Rupniowie.

kwaranmarz26205

Bywa, że policja pomaga odizolowanym mieszkańcom. Jedna ze sprawdzanych osób potrzebowała jedzenia i picia. Nie mając bliskich i znajomych, czekała na dostawę przewidzianą na kolejny dzień. Policjanci kupili mężczyźnie najpotrzebniejsze produkty w pobliskim sklepie. Następnie w bezpieczny sposób przekazali żywność, pozostawiając ją przy drzwiach mieszkania. - To dla mnie wspaniała postawa i bezcenna pomoc w czasie kwarantanny – napisał obdarowany, dziękując policji za okazaną pomoc.

- Niestosujący się do przepisów kwarantanny muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. O wszystkich ujawnianych przypadkach poinformujemy służby sanitarne. Wobec sprawców rażących naruszeń policjanci skierują wnioski o ukaranie do sądu – przypomina i ostrzega insp. Gleń.

opr. asz

Fot. KWP Kraków