P3690054NOWY TARG. Pod estakadą Podhalańskiego Szpitala stanęły dwa kontenery wypożyczone z krakowskiej firmy. Zgodnie z obowiązkiem narzuconym przez wojewodę, odbywać się tu będzie segregacja pacjentów, którzy trafiają na izbę przyjęć SOR. Za kilka dni przy Szpitalu stanie strażacki namiot.

 - Biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną i jej rozwój, działania podjęliśmy już dwa tygodnie temu, zwracając się do Wojewódzkiego Sztabu Antykryzysowego o wystawienie namiotu strażackiego, gdzie moglibyśmy prowadzić pretriage – mówi dr Bartosz Mrózek, ordynator SOR w Nowym Targu. - Ponieważ nie było wtedy zgody na takie postawienie namiotu, postaraliśmy się o wypożyczenie dwóch kontenerów, w których będzie dokonywana wstępna segregacja pacjentów, żeby jak najbardziej oddalić od SOR-u potencjalne źródło zakażenia. W tych kontenerach możemy zrobić pełny triage, pełną izolację pacjentów, w zależności od potrzeb.

P3690030

Do tej pory segregacja pacjentów odbywała się na oddziale ratunkowym, podzielonym na część „brudną” i „czystą”. Rozporządzenie wojewody z 6. kwietnia nałożyło jednak na 38 małopolskich szpitali obowiązek bezpiecznej segregacji i separacji osób z objawami choroby COVID-19 od innych osób przebywających na izbach przyjęć lub SOR-ach, by zmniejszyć ryzyko zakażeń w szpitalach.

P3690058

Do nowotarskiego SOR-u, niestety również trafiają pacjenci z ostrym zapaleniem płuc niewiadomego pochodzenia.

- Na pewno ta ilość przypadków ostatnio się zwiększyła – przyznaje szef SOR-u. - Głównym problemem nie jest to, że trafiają pacjenci „objawowi”, ale że trafiają „bezobjawowi”, którzy są zakażeni, i mogą zakażać osoby „z kontaktu” oraz personel medyczny. Dlatego zwracam się z wielką prośbą do pacjentów o niezatajanie jakiegokolwiek kontaktu z chorym oraz swoich objawów. My przyjmiemy wszystkich i pomożemy wszystkim, tylko w troszkę innych procedurach. W procedurach, które są bezpieczne dla nas jako medyków.   

20200406 8

W poświąteczny wtorek przy szpitalu ma stanąć strażacki namiot. Warunki do prowadzenia triage’u w kontenerach są jednak bardziej komfortowe. 

Segregacja i separacja przed SOR-em

Fot. Anna Szopińska, biuro prasowe wojewody