niedźwiadkidd

Spacerowicze z Doliny Kościeliskiej mieli dzisiaj okazję podziwiać niedźwiedzicę z dwoma młodymi. Jeden z naszych czytelników podesłał nam film z tego spotkania.

 

Miało to miejsce nieopodal ścieżki turystycznej prowadzącej do Doliny.

Na szczęście niedźwiedzia rodzina nie zwracała uwagi  zbytnio na gapowiczów i po pewnym czasie oddaliła się w głąb lasu.

Oto kilka zasad zachowania wobec niedźwiedzi w Tatrach:

1. Jeśli zobaczysz niedźwiedzia przy szlaku, nie wpadaj w panikę. Nie zbliżaj się do niego, lecz również nie rzucaj do ucieczki. Spokojnie odejdź w przeciwnym kierunku.

2. Wzmożoną czujność zachowaj w przypadku spotkania młodych niedźwiadków. Zazwyczaj w pobliżu przebywa ich matka, która poczuwszy zagrożenie dla dzieci może być niebezpieczna.

3. Nie patrz niedźwiedziowi w oczy.

4. W większości przypadków niedźwiedź nie będzie tobą zainteresowany. Jeśli jednak będzie się do ciebie zbliżać, zachowaj spokój. Niedźwiedzie często markują atak, a po kilku krokach zatrzymują się i odchodzą. W razie konieczności połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękami głowę i twarz. Nie ściągaj plecaka, który stanowić może pewną ochronę.

5. W żadnym wypadku nie dokarmiaj niedźwiedzi! Nie pozostawiaj na szlaku żadnych resztek jedzenia czy opakowań po nim. To samo tyczy się zawartości samochodu zaparkowanego przed wejściem na szlak.

6. Zadbaj o to, by zabierane na szlak pokarmy były szczelnie zapakowane.

7. Unikaj przebywania w górach po zmroku samemu. Będąc w grupie, rozmawiajcie głośno, aby niedźwiedź nie został zaskoczony Waszą obecnością.

Podsumowując, zrób wszystko, aby zachować spokój i zejść niedźwiedziowi z drogi. Nawet zdenerwowane zwierzę dość szybko się uspokaja, jeśli człowiek zamanifestuje chęć odejścia.