108803300 1246584562354605 6327197489908246580 o

Kolejny wakacyjny tydzień za nami. W ostatnich dniach ratownicy interweniowali kilka razy, ale na szczęście obyło się bez poważnych urazów.

 Po fali upadów i gwałtownej pogody w górach warunki i pogoda jest bardziej stabilna. Na Podhalu temperatura zdecydowanie spadła, w górach rano sięga ledwie kilka kresek powyżej zera. Zalecamy zabierać ciepłą odzież i odpowiedni sprzęt turystyczny.

6.07
- Po godz. 14 GOPR otrzymuje nietypowe zgłoszenie: na jednym z bloków w Szczawnicy na wysokości kilkunastu metrów znajduje się ptak, który zaplątał się w instalację na zewnątrz budynku. Straż Miejska i Pożarna proszą o pomoc w uwolnieniu zwierzęcia. Na miejsce udał się zespół ratowników i po założeniu stanowiska asekuracyjnego jeden z ratowników zjechał na linie i uwolnił zwierzę. Akcja zakończyła się po kilkunastu minutach od zgłoszenia.

7.07
- Przed godz.15 zgłoszenie o wypadku w Małych Pieninach, w rejonie Durbaszki, gdzie rowerzysta doznała kontuzji kończyny dolnej. Po dotarciu i udzieleniu pomocy ratownicy przetransportowali mężczyznę do Szczawnicy.

9.07
- Ok. godz. 11 GOPR interweniuje na Ścieżce Pienińskiej, gdzie kobieta doznała rana ciętej kolana. Po dotarciu udzielono pomocy medycznej.

10.07
- Ok. godz. 15.30 ratownicy udzielają pomocy kontuzjowanej turystce w Szczawnicy
- Przed godz. 15 zgłoszenie o potrzebie udzielenie pomocy w Pieninach Spiskich, gdzie nad Łapszami Niżnymi turystka mocno osłabła, a do tego nie wie gdzie jest - potrzebna pilna pomoc. Po dotarciu w rejon zdarzenia, ratownikom udało się odnaleźć osobę, udzielić pomocy i ewakuować z terenu górskiego.

12.07
- Po godz. 17 zgłoszenie wypadku w rejonie Grzebienia w Gorcach- turystka uraz stawu skokowego. Po dotarciu udzielono pomocy i przewieziono samochodem terenowym do Rabki.

Numer ratunkowy w górach - 985
Aplikacja Ratunek

O bezpieczeństwo w górach dbamy wspólnie z Pomoc to Moc - społeczna odpowiedzialność PZUPlusPKN ORLEN oraz Tatra

źródło: GOPR