Kubatura gotowa Fot. Anna Szopińska NOWY TARG. Przez dwa lata Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki dofinansuje budowę krytej pływalni w na palcu Evry kwotą do pięciu milionów zł.

Pozytywnie zaopiniował to dofinansowanie Sejmiku Województwa Małopolskiego, co trzeba zawdzięczać radnym wojewódzkim, marszałkowi Markowi Sowie i senatorowi Stanisławowi Hodorowiczowi zaangażowanym w pozyskiwanie środków z Funduszu.

Wymieniona kwota zostanie w określonych proporcjach przekazana na część sportową i nie-sportową obiektu. Obawy o niemożność zdobycia dofinansowania z powodu „niestandardowości" basenu okazują się więc przedwczesne.

Pływalnia realizowana przez potężne konsorcjum ALPINE według harmonogramu ma być ukończona w kwietniu przyszłego roku. Potem przewidziano etap rozruchu. Technologie są bowiem nowoczesne, ale skomplikowane. Niecka sportowa w postaci najbardziej higienicznej, bo stalowej wanny, będzie miała wymiary zgodne ze standardami FINA - 25 x 12.5 metra i głębokość 1,3 – 1,8 m. Znajdą się tam również basen do nauki pływania, brodzik dla dzieci, zjeżdżalnia, sauny, baseny typu Whirlpool, ścianka wspinaczkowa i całe zaplecze odnowy biologicznej.

- Ze strony wykonawcy nie mamy żadnych sygnałów, by termin był zagrożony – mówi naczelnik wydziału rozwoju i inwestycji w nowotarskim Urzędzie Miasta, Adam Sojka. - Budowa doprowadzona jest do stanu surowego otwartego, teraz montuje się stolarkę okienną. Po robotach wykończeniowych pomieszczeń będą podpinane instalacje, a tam, gdzie wymagał tego proces budowlany – rury już są schowane. Nad przebiegiem prac czuwa zespół nadzoru z ramienia firmy wykonawczej.