gminazklimatem 640x423SZCZAWNICA. Fundacja EkoRozwoju we współpracy z Ministerstwem Środowiska przyznała Szczawnicy prestiżowy tytuł "Gminy z klimatem". Na ręce Wiceburmistrza Miasta i Gminy Szczawnica - Tomasza Moskalika przekazano certyfikat, zaś główną nagrodą dla mieszkańców był zorganizowany na placu przy dolnej stacji kolei linowej Palenica - festiwal "Energicznie dla klimatu".

Ogólnopolska trasa festiwalu obejmuje siedem gmin nagrodzonych za działania dla ochrony klimatu i racjonalnego zużycia energii w organizowanym konkursie. Wśród nagrodzonych gmin znalazły się oprócz Szczawnicy również: Bielsko Biała, Częstochowa, Legnica, Piaseczno, Niepołomice i Tarnów.

W konkursie nagrodzono aktywność Szczawnicy w ograniczaniu zużycia energii i wykorzystaniu energii odnawialnej. Szczególnie doceniono kompleksowy i unikatowy w skali kraju program zakupu i montażu 378 kompletnych systemów solarnych dla mieszkańców Szczawnicy (ogółem zainstalowano 1574 sztuki kolektorów słonecznych) w rezultacie, którego zmniejszono w zmodernizowanych obiektach zużycie węgla o 50%; oleju opałowego o 25%; energii elektrycznej o 25%.

Doceniono również efekty wykonanych termomodernizacji w budynkach publicznych tj. w szkołach (Publiczne Gimnazjum w Szczawnicy, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szlachtowej) oraz w Miejskim Ośrodku Kultury w Szczawnicy w wyniku, których zaoszczędzono ponad 150 tysięcy kWh / rok

Festiwal w Szczawnicy objął działania plenerowe i promocyjne. Uczestnicy mogli wziąć udział w grach terenowych i quizach (ekologicznego koła fortuny, disc-golfa czy zmierzyć się z odnawialna energią). Ponadto otwarty był warsztat artystycznego malowania ekologicznych toreb oraz wystawa i pokazy edukacyjne dotyczące m.in. wykorzystania energii odnawialnych oraz metod praktycznego ograniczanie emisji CO2.