leksgwar19NOWY TARG. Na promocję „Ilustrowanego Leksykonu gwary i kultury Podhalańskiej” autorstwa prof. Józefa Kąsia Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 14. stycznia (w poniedziałek) o godz.18.00 do sali widowiskowej. Prowadzenie - prof. Anna Mlekodaj (PPWSZ w Nowym Targu). Oprawa muzyczna Dziecięcy Zespół Góralski „Mali Śwarni”. Wstęp wolny.

„Ilustrowany Leksykon gwary i kultury podhalańskiej” to naukowo opracowany, zapisany w słowie świat kultury duchowej i materialnej Podhala. Całość będzie składać się z 12 tomów. W LEKSYKONIE znajdzie się ponad 50 tys. haseł, przeszło 3 tys. zdjęć, bogata ilustracja tekstowa haseł i wiele cytatów zapisanych uproszczoną, ustandaryzowaną ortografią gwarową.

Autorem leksykonu jest prof. Józef Kąś z Katedry Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Instytutu Nauk Humanistyczno Społecznych i Turystyki PPWSZ w Nowym Targu. Badacz podhalańskiej gwary i kultury. Autor kilkunastu książek i kilkudziesięciu artykułów i innych opracowań językoznawczych.