5ZAKOPANE. Miłość pamięta ból, miłość pamięta nadzieję - pod  takim hasłem, 6. maja, o godz. 19.00, w  Kinie Sokół, odbędzie się Koncert Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbrück „Siła Miłości”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 W tym  roku przypada 74. rocznica wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego w Ravensbrück, największego i jedynego kobiecego obozu na terenie III Rzeszy, w którym zginęło ponad 30 tysięcy Polek, w tym również mieszkanek Zakopanego. Honorowym Gościem wieczoru będzie Prof. Wanda Półtawska, autorka wspomnień z obozu pt. „I boję się snów”.

To miłość właśnie, pomimo zła i przemocy, będzie motywem przewodnim spotkania. Reżyserem wydarzenia jest znany z Krakowskiego Teatru STU Andrzej Róg, a gościem specjalnym będzie honorowa Obywatelka Miasta Zakopane, Prof. Wanda Półtawska, więźniarka obozu w Ravensbrück. Zobaczymy na scenie ponad 20 wybitnych artystów z krakowskiego świata teatralnego, usłyszymy poezję śpiewaną i mówioną o tematyce historycznej.

Miłość to potęga, której prawdziwe oblicze ukazuje się dopiero w najbardziej krytycznych momentach. Podczas wieczoru bolesne wspomnienia obozu koncentracyjnego w Ravensbrück łączą się konieczną refleksją na temat ludzkiego cierpienia oraz nadziei, która na przekór wszystkiemu wyłania się z czernistej mgły. Założony w 1938 roku, przez pierwsze lata był obozem kobiecym. Do momentu wyzwolenia  w 1945 roku zebrał wstrząsające żniwa w postaci ponad stu tysięcy ofiar. Nieliczni, którym udało się przeżyć ten koszmar zostali okaleczeni na całe życie – psychicznie i niekiedy fizycznie.

Podczas wieczoru słuchać będziemy pieśni do wierszy Grażyny Chrostowskiej, rozstrzelanej wraz z siostrą Polą i koleżankami z Pierwszego Transportu Lubelskiego 18. kwietnia 1942 r. Usłyszymy także poezję Zofii Górskiej, Haliny Golczowej, Marii Rutkowskiej-Kurcjuszowej, Zofii Pociłowskiej-Kann i Teresy Harsdorf-Bromowicz, nauczycielki, harcerki z Zakopanego aresztowanej przez gestapo w sierpniu 1944 roku i osadzonej w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.

Zwykły język nie odnajduje słów, które miałyby określić rozmiar zbrodni Holocaustu. Jedyne, co może zbliżyć nas do tego niemożliwego zagadnienia, to subtelność poezji oraz wymowność piosenki historycznej.

 WYKONAWCY:

Znane w całym kraju solistki scen krakowskich: Desisława Christozowa-Gurgul, Kamila Klimczak, Monika Kępka, Maria Lamers, Ewa Landowska, Ewa Romaniak

Akompaniuje zespół "Piwnica św. Norberta" (fortepian, kwartet smyczkowy, flet, perkusja, kontrabas, gitary, skrzypce el.)

Reżyseria i prowadzenie: Andrzej Róg

Kierownictwo muzyczne: Stefan Błaszczyński

Scenografia i reżyseria światła: Ada Bystrzycka

Multimedia: Tomasz Kucharski

Zdjęcia z Koncertu Pamięci

Fot. Organizatorzy