90458843 3603200246417931 3992505051791753216 n

Marysia Miąsko to dziewczynka chora na rdzeniowy zanik mięśni. Koszt terapii w USA pozwalający na całkowite wyzdrowienie to 8 milionów złotych.

Do tego dochodzą wydatki związane z podróżą do Stanów i kosztowna rehabilitacja. W akcje licytacji i przeróżnych kiermaszów na leczenie dziewczynki włączyło się bardzo wielu, czasem zupełnie obcych jej osób z Polski i zagranicy. Podhalanie też walczyli o zdrowie dziewczynki. Kiermasze i zbiórki odbywały się w Białce, Bukowinie czy Leśnicy. Organizatorką wielu z nich była pani Agnieszka Dąbrowa. Opiekę nad dziewczynką sprawowało Stowarzyszenie Hospicyjne z Wiśniowej „Bądźmy razem”.

13 marca niemożliwe stało się możliwe. Kwota została zebrana. Radość nie trwała jednak długo – w tym czasie w życie weszło zarządzenie prezydenta USA o zakazie lotów z powodu epidemii.

Podróż, a tym samym terapia, stanęły pod znakiem zapytania.

Dzięki pomocy polskich władz, a szczególnie wicemarszałkowi Łukaszowi Smółce, przewodniczącemu Sejmiku Janowi Dudzie oraz polskiemu rządowi udało się zorganizować dla Marysi lot z asystą medyczną. Samolot z Marysią i jej rodzicami na pokładzie odleciał dzisiaj do Stanów. Na miejscu opieką otoczy ją tamtejsza Fundacja Dar Serca, a miejsce do dwutygodniowej kwarantanny zapewni polski konsulat w Chicago.

Razem z Marysią leci jeszcze jedna chora na SMA dziewczynka – Julka.

Mamy nadzieję, że dziewczynki wrócą szczęśliwie z powrotem do Polski.

Nie zapominajmy o innych małych wojownikach, chorych na SMA, którzy wciąż zbierają środki na leczenie.

Są to:

Hania Łączkowska

https://www.siepomaga.pl/haneczka

Franio Marcinkowski

https://www.siepomaga.pl/franio

Sandra Wolniak

https://www.siepomaga.pl/sandra

Wojtuś Howis

https://www.siepomaga.pl/wojtus

Kacperek Boruta

https://www.siepomaga.pl/kacpi-boruta

Franek Surdel

https://www.siepomaga.pl/franek-surdel

Mia Kurtuldu

https://www.siepomaga.pl/mia-sma

grafika: Razem dla Marysi