Konsul Mateusz  Stąsiek z córką NEW YORK. "Czytajmy swoim dzieciom polskie książki! Wystarczy 20 minut dziennie!" - zachęcają polonijnych rodziców organizatorzy kampanii „Cała Polonia Czyta Dzieciom", która zawędrowała z Polski do USA.

Czytanie naszym pociechom daje szansę na wzmocnienie wzajemnych więzi i rozwój wyobraźni, a także wzbogacenie polskiego słownictwa. Kampania, którą od ponad 10 lat prowadzi Fundacja ABCXXI i która w Polsce znana jest jako akcja "Cała Polska Czyta Dzieciom", cieszy się ogromną popularnością wśród polonijnych rodziców, mediów i organizacji w Nowym Jorku.Stoisko akcji "Cała Polonia czyta dzieciom"Tomek Moczernik z synem

Przekaz akcji nabiera szczególnego znaczenia poza granicami kraju. Naszym dzieciom powinniśmy czytać, nie tylko dlatego, by poznawały przez nas świat książek i spędzały z nami więcej czasu, ale również dlatego, by utrwalały sobie polskie słowa, polską mowę, ćwiczyły język polski.

- Cel ten idealnie się zbiega z celem akcji. „W naszym domu mówimy po polsku!", którą nasz portal prowadzi już prawie od roku. Warto wykorzystać wszystkie sposoby, by zachęcać polonijne dzieci do mówienia w polskim języku, czytania, interesowania się krajem, z którego pochodzą - mówi Marta Kustek, szefowa portalu DobraPolskaSzkola.com w Nowym Jorku, który jest jednym z koordynatorów kampanii "Cala Polonia Czyta Dzieciom" w Nowym Jorku.

Inauguracja kampanii odbyła się w maju, w Polskim Konsulacie RP w Nowym Jorku. Specjalnymi gośćmi zaproszonymi przez portal DobraPolskaSzkola.com i Fundacje Noble Planners były pomysłodawczynie akcji Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska z Fundacji ABCXXI. Obie panie w swoich prelekcjach zarówno na konferencji prasowej oraz późniejszym spotkaniu z polonijnymi rodzicami na Greenponcie podkreślały ogromne znaczenie spędzania czasu ze swoim dzieckiem przy książce, chociażby tak krótkiego jak 20 minut.

- To nie dzieci mają nam czytać na głos – mówi Irena Koźmińska. – To rodzice mają czytać dzieciom przez 20 minut dziennie. Poprzez rytuał czytania budujemy z dzieckiem więź. A więź jest podstawą funkcjonowania dziecka. Dzięki niej ono czuje się w życiu bezpieczne. Korzyści wielorakie – dziecko ma zaspokojone potrzeby emocjonalne, a jednocześnie uczy się języka. Dziecku powinna czytać nie tylko mama, ale również tata, którego dziecko dużo mniej widuje niż mamę i przez to ma z nim słabszą więź.

- Nigdy nie jest za późno na czytanie dzieciom - dodaje Elżbieta Olszewska - Można czytać nastolatkom, by później mieć chociażby tematy do rozmowy z naszym dorastającym dzieckiem i oczywiście zachęcać swoje pociechy do sięgania po polską literaturę.

Doskonała okazja do nagłośnienia czytelniczej kampanii są organizowane w okresie letnim w środowisku polonijnym na wschodnim wybrzeżu USA liczne rodzinne pikniki i festyny. Jednym z nim był piknik w Copiague, na Long Island, na którym znalazło się stoisko informacyjne programu Cała Polonia Czyta Dzieciom zorganizowane przez portal DobraPolskaSzkola.com wspólnie z innymi koordynatorami kampanii: Martą Wesołowską, Anetą Pieróg Sudoł i Tomaszem Moczerniukiem. Na imprezie zorganizowany został mini maraton czytelniczy, loterie literackie dla dzieci i dorosłych, a na scenie na głos polskie książki czytali Tomek Moczerniuk ze swoim synkiem Antosiem, Marta Wesołowska, Marta Kustek i Danuta Swiątek.

Również Festyn "Lato z uśmiechem" zorganizowany na Maspeth w Nowym Jorku był kolejną okazją do promowania codziennego czytania wśród polonijnych rodziców. Tym razem w kampanii wziął udział konsul Mateusz Stąsiek, który czytał na scenie swojej córeczce Małgosi fragment "Bajki o Smoku Wawelskim", natomiast dziennikarka radiowa Ewa Jaczyński czytała z podziałem na role wspólnie z publicznością wiersz Jana Brzechwy "Na straganie".

Podobnie jak w kampanii prowadzonej w Polsce, akcje wspiera wielu lokalnych działaczy, dziennikarzy i celebrytów, którzy zgodzili się wziąć udział w filmowych nagraniach promujących czytanie realizowanych przez portal DobraPolskaSzkola.com i DPS Films. Można je oglądać zarówno na stronie portalu, jak i na YouTube, Facebook.

Jednak to nie wszystko. Organizatorzy mają pełne głowy pomysłów na to jak przekonać do wspólnego czytania rzesze Polonusów. Planują zaprosić z Polski do Stanów Zjednoczonych pisarzy oraz gwiazdy estrady i ekranu, promujące rodzimą edycję akcji.
Informacje na ten temat są zamieszczane na bieżąco tutaj.

Edukacyjno-kulturalny portal DobraPolskaSzkola.com działa od 2010 r. Jest adresowany do młodej generacji Polaków urodzonych w USA oraz ich opiekunów i nauczycieli. Jego nadrzędny cel to wzbudzenie ich zainteresowania i zachęcenie do poznawania języka, kultury i historii Polski. W ciągu trzech lat działalności zorganizował akcje takie jak m.in.: "Polskie książki do bibliotek polonijnych szkół", "Pluszakowy Most", "Skypowe Spotkania" (wspólne lekcje uczniów w Polsce i USA), czy warsztaty dziennikarskie dla polonijnych uczniów.