nauczzdal201EDUKACJA. Jak wskazują doniesienia od uczniów, nauczycieli, rodziców - elektroniczny dziennik Librus, stworzony dla uczniów, nauczycieli i rodziców, nie wytrzymał próby już w pierwszym dniu obowiązkowej edukacji online i zawiódł.  Serwery były przeciążone, system nie działał. Zewsząd odzywały się głosy, że e-nauczanie to fikcja. Zanim zostanie przywrócona sprawność zalecanego przez resort narzędzia – warto zainteresować się metodami, które były tworzone z myślą o przyjaznej, skutecznej pomocy dla uczniów w dobie „pedagogicznego kryzysu”, o jakim mówi się od dawna.  Jedna z nich powstała w Nowym Targu, jest ogólnie dostępna i od kilku lat już bardzo popularna w mediach elektronicznych.  

Z inicjatywą zarekomendowania i spopularyzowania jej akurat w tym trudnym czasie wychodzi Andrzej Palarz – dydaktyk mocno zaangażowany na najtrudniejszym odcinku, bo również w pracy z uczniami niepełnosprawnymi; ojciec dwójki dzieci w wieku szkolnym;  nauczyciel, terapeuta w OREW PSONI – Koło w Nowym Targu, dyrektor Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Nowym Targu przy PSONI – Koło w Nowym Targu, z wykształceniem: edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna, oligofrenopedagogika, zarządzanie oświatą. Obecnie: student czwartego roku psychologii. 

nauczzdal202

Oto jego tekst:

System nauczania, o którym mowa, opracowała Pani Irena Budziszewska – nauczyciel, metodyk z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Są to metody nauczania nowatorskimi i jednocześnie sprawdzone, w znaczny sposób przyspieszające proces poznawczy u uczniów.

Pani Irena od kilku lat w swoim niewielkim mieszkaniu w Nowym Targu świadczy nieodpłatną pomoc dzieciom z naszego miasta ale nie tylko - z pomocy tego wyjątkowego pedagoga korzystają w zasadzie uczniowie z całej Polski.  Pani troszczy się o dzieci, które borykają się z problemami w nauce, z niepowodzeniami szkolnymi, a w konsekwencji – niską samooceną. Chętnie służy także swoją wiedzą i poradami nauczycielom. Sam niejednokrotnie korzystałem z pomocy Pani Ireny, konsultując się w sprawach dydaktycznych i metodycznych. Uczestniczyłem również w zajęciach wraz ze swoimi dziećmi, na których mogłem w naoczny sposób zaobserwować działanie metod w praktyce. Ponadto zdobyłem wiadomości i umiejętności z tego zakresu podczas licznych szkoleń metodycznych i dydaktycznych u Pani Budziszewskiej.

Jakie są zatem zalety tej metody?

Niewątpliwym walorem ich uniwersalność (można ją modyfikować i dopasowywać do poziomu funkcjonowania dziecka), zajęcia są prowadzone w sposób przystępny dla ucznia – odbywają się bowiem w formie zabawy. Metoda nauczania opracowana przez Panią Irenę jest oparta na wizualizacji i konkretnym działaniu. Podczas zabawy dziecko nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, że się uczy… Dzięki nieskomplikowanym czynnościom, przyswajane i usystematyzowywane są podstawowe pojęcia naukowe. Metoda pozwala ocenić opanowanie przez ucznia umiejętności  bez odpytywania.

nauczzdal203

Proponowane metody pracy, mają charakter  polisensoryczny – angażują bowiem i rozwijają wszystkie zmysły dziecka, a jednocześnie są bardzo przystępne. Uczeń, oglądając nagrania, może te same zadania wykonywać w domu, samodzielnie, nie absorbując zbytnio rodziców, których rola (w zależności od możliwości psychofizycznych dziecka) może polegać jedynie na wspieraniu procesu nauczania.

Sama autorka najprawdopodobniej nie zdawała sobie sprawy z tego, że opracowany przez nią system nauczania, może być w obecnym czasie bardzo pomocny w zdalnym nauczaniu domowym. Nie potrzeba chyba nikogo przekonywać, że dzisiejsza sytuacja jest dla nas wszystkich – zarówno nauczycieli, rodziców, jak i dzieci ogromnym zaskoczeniem a zarazem wyzwaniem, z którym się musimy zmierzyć. Nie jest to łatwe. Uważam, że metody, które proponuje Pani Irena, są gotowym pakietem pomysłów do wykorzystania, tym bardziej, że nauczyciel dokumentuje swoją pracę, filmując  zajęcia z dziećmi i umieszczając je na ogólnodostępnym Facebooku. Dzięki zgromadzonej, ogromnej ilości materiałów z zajęć, można łatwo wprowadzić schematyczność i powtarzalność w nauczaniu. Daje to też możliwość powracania do poszczególnych treści, lub świadomego wyboru konkretnych filmów o konkretnej tematyce. Nie bez znaczenia jest fakt możliwości nieodpłatnego korzystania z bazy zgromadzonych pomocy.

nauczzdal204

Stosowanie metod nauczania Pani Budziszewskiej ma ogromny wpływ na rozwój emocjonalny u dzieci  – na obniżenie lęku i poziomu stresu. Jest to metoda, która dzięki indywidualnemu podejściu – na co w obecnym czasie można sobie pozwolić - jest doskonała dla dzieci z trudnościami w nauce. Uczniowie często nie radzą sobie z opanowaniem obszernego materiału, ponadto poddawane są nieustannej ocenie nie tylko nauczycieli ale i grupy rówieśniczej, a generuje to szereg niepowodzeń szkolnych. Te z kolei - jak alarmują psycholodzy - już na etapie szkoły podstawowej - bywają przyczyną stanów depresyjnych, niskiej samooceny, lęków przed niepowodzeniem i brakiem podejmowania prób.

Dzieci z takimi właśnie problemami najczęściej pojawiają się u Pani Ireny. Pozytywne zmiany w motywacji, w przyswajaniu wiedzy, zrozumieniu prezentowanego materiału można zauważyć już po pierwszych zajęciach. Uczniowie chętnie uczestniczą w proponowanym im aktywnościach, co więcej pytają, czy mogą częściej przychodzić, cieszą się z kolejnych spotkań. Zapraszam do poczytania komentarzy zamieszczonych pod filmikami przez zadowolonych rodziców.

Przygotowanie materiałów do zajęć jest bardzo proste i nie wymaga w zasadzie żadnych nakładów finansowych, ponieważ do nauki wykorzystuje się rzeczy codziennego użytku, które są w każdym domu – takie jak plastikowe korki od butelek, koraliki, plastikowe rurki, czy patyki do szaszłyków, itp.

Tym, którzy są zainteresowani profesjonalnym nauczaniem i widzą potrzebę zgłębienia wiedzy, polecam gotowe materiały, wymyślone i dopracowane w każdym szczególe przez autorkę. Do kart i pomocy załączony jest czytelny i nieskomplikowany poradnik. Materiały dostępne są na stronie: WWW.eduzirena.pl.

Zachęcam wszystkich do zapoznania się i skorzystania ze sprawdzonych technik Pani Ireny. Zadbajmy o dobrą przyszłość naszych dzieci. Mamy obecnie wyjątkową i niepowtarzalną okazję aby stopniowo dokonywać zmian systemu edukacyjnego.

mgr Andrzej Palarz

nauczzdal205

Irena Budziszewska w swojej zawodowej karierze była nagradzana Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim oraz dwukrotnie zdobyła nagrody pierwszego stopnia Ministra Edukacji Narodowej. Niezależnie od bardzo dużej popularności jej doskonalonej przez kilkanaście lat metody w mediach elektronicznych (zainteresowanie nawet środowisk polonijnych), interesują się nią różne szkoły na Podhalu, Spiszu i Orawie. Autorka jest zapraszana na spotkania z nauczycielskimi gronami i na lekcje pokazowe. Mimo że już na "zasłużonym wypoczynku", nie przestała pani Irena marzyć, żeby uczniowie w szkole byli szczęśliwi, osiągali dobre wyniki, zachowywali się wzorowo. Nie przestała się też upominać o prawo ucznia do tego, by w szkole był uczony dobrze i skutecznie. Taka jest jej rada na "kryzys pedagogiczny" i na, niestety częstą, szkolną bylejakość.

Owoc wielu lat pracy pani Ireny to gotowy materiał dydaktyczny bazujący na podstawie programowej klas 0 – IV, materiał do zdalnego nauczania i samodzielnej pracy ucznia. Na profilu FB autorka zamieściła ponad 1.000 filmików z prowadzonych przez nią lekcji. Korzystając z tej metody, uczeń może nawet bez pomocy rodziców zdobyć pewne wiadomości, umiejętności i sprawności. Nauczycielom pozwala ta metoda oceniać uczniów bez odpytywania, ponieważ o zasobie wiedzy ucznia świadczą wykonane przez niego czynności.

Informacje o tym systemie nauki autorka kilkakrotnie przesłała do MEN, Kuratorium w Krakowie i jego Delegatury w Nowym Targu. Została zaproszona i należy do Grupy Ekspertów Dobrej Zmiany w Edukacji. Organizowała narady z nauczycielami, przesyłając wnioski do MEN. Integralną częścią książki instruktażowej, którą opracowała, jest zestaw pomocy naukowych. Ideą jej misji jest: Na ratunek małemu uczniowi! Nauczycielowi też! Z jej pomocy skorzystało już mnóstwo dzieci „z orzeczeniami”, stanami lękowymi i nerwicowymi. A z instruktażu i porad – wielu nauczycieli.

- Nauczanie ma wtedy sens, jeśli przekażemy uczniowi zasób wiedzy zgodnie z podstawą programową na miarę rozwoju dziecka pod względem fizycznym, umysłowym i emocjonalnym – przekonuje autorka metody. – A jaki jest mały uczeń? Lubi ruch i zabawę, ma słaby układ kostny. Ma bardzo chłonny umysł, myślenie oparte na konkrecie, ale też bardzo chwiejną uwagę. Nauka ma więc sens i przynosi efekty wtedy, gdy zostaną zrealizowane wszystkie fazy poznawcze - od wyobrażeń po umiejętności i sprawności. Nauka drogą wypełniania karty ucznia cofa go w rozwoju – nie ten wiek i etap! Czy istnieje możliwość zdalnej nauki małych dzieci? Tak, ale pod warunkiem, że podamy im wiadomości w sposób możliwy do zrozumienia.

Materiały filmowe:

https://www.facebook.com/irena.budziszewska/videos/1819662341472318/

Lekcje z dziećmi Andrzeja Palarza:

https://www.facebook.com/irena.budziszewska/videos/1664361107002443/

https://www.facebook.com/irena.budziszewska/videos/1819662341472318/

Fot. Anna Szopińska