2021 02 26 Muzeum Tatrzanskie Oksza wirtualna wystawa9652

Na specjalnej wystawie prezentowane są prace z prywatnego albumu rodziny Fedoroiwiczów, którzy przyjaźnili się z Witkacym.

- Chcemy zapewnić osobom, które z różnych powodów nie mogą wyjść z domu rozrywkę kulturalną na dobrym poziomie – zaznacza Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

Na wirtualnej wystawie zobaczyć można Zarówno zdjęcia pochodzące z prywatnej kolekcji, jak również rysunki autorstwa Witkacego.

- Udało nam się pozyskać prace przedwojenne od słynnego „Pimka” (skrót od Państwowy Inspektorat Meteorologiczny). Siostry Fedorowiczówne chciały, aby kolekcja ta została przekazana do Muzeum Tatrzańskiego, gdzie była pracownia Fedorowicza, a Witkacy miał na strychu swoje przyrządy malarskie - zaznacza Zofia Radwańska z dział sztuki Muzeum Tatrzańskiego, odpowiedzialna za część merytoryczną wystawy. - Dzisiaj pokazujemy przebogatą historię pięknej przyjaźni. Witkacy miał trudny charakter i miał w zwyczaju zrywać znajomość na jeden lub dwa sezony. Robił to z różnych powodów. Z Józefem Federowiczem nigdy tego nie zrobił mimo, że czasem było bardzo blisko - dodaje.

Rodzinne albumy, których zdjęcia prezentowane są na wirtualnej wystawie zostały pozostawione w niezmienione formie. Część zdjęć nie została wklejona, a włożona luzem pomiędzy kartki. Zdjęcia oraz inne prace Witkacego zostały u zaprzyjaźnionej rodziny Fedorowiczów, gdy Witkacy wyjechał do Warszawy.

- Witkacy w sierpniu `39 roku wyjeżdżając do Warszawy i zostawia u Federowiczów mnóstwo swoich zdjęć, negatywów i prac oraz ostatni autoportret – zaznacza Zofia Radwańska.

Wirtualną wystawę można oglądać na stronie www.muzeumtatrzanskie.pl