20200528 01NOWY TARG. Od tygodnia do Urzędu Miasta Nowy Targ dzwonili mieszkańcy, informując o lisach, które zadomowiły się nad Czarnym Dunajcem w pobliżu Parku Miejskiego. Dzwoniący twierdzili, że lis atakuje spacerujących po wałach i korzystających ze ścieżki rowerowej. Takie interwencje zgłaszały również Policja oraz Straż Pożarna.

 Druga grupa mieszkańców alarmowała Urząd Miasta i Fundację Zwierzęta Podhala, że lisom zagrażają przychodzący tam ludzie i psy, które płoszą zwierzęta, a przez to lisica nie może w spokoju polować, aby wykarmić swoje młode.

W tej sytuacji wybrane przez lisicę miejsce nie było bezpieczne dla niej i jej młodych, ale także istniało niebezpieczeństwo, że coraz bardziej zdesperowane zwierzę pogryzie spacerujących.

20200528 02

Lis jest zwierzęciem dzikim i jako takie zgodnie z art. 15 Prawa łowieckiego należy do Skarbu Państwa. Nie ma jednak jednoznacznych przepisów, kto powinien zająć się lisem, który zadomowił się na terenie miasta. W związku z tym żadne inne organy i służby nie chciały podjąć działań, które rozwiązałyby ten narastający problem.

Mając na uwadze szczególne okoliczności, jakimi było założenie przez lisa nory w tak uczęszczanym miejscu, Urząd Miasta Nowy Targ wraz Fundacją Zwierzęta Podhala zdecydował, że najlepszym rozwiązanie będzie znalezienie lisom nowego bezpiecznego domu.

20200528 03

Cała lisia rodzina została w sposób profesjonalny odłowiona przez Fundację wraz z panem Arturem Wojciechowskim, a Urząd Miasta pokrył koszty przyjęcia lisów do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt prowadzonego przez pana Jacka Wąsińskiego w Mikołowie. Ośrodek pana Wąsińskiego jest wpisany na listę Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i zapewni właściwą opiekę zwierzętom do czasu usamodzielnienia się młodych. Później zwierzęta zostaną wypuszczone na wolność.

Źródło: strona internetowa Urzędu Miasta Nowego Targu

Natomiast o lisiej rodzinie pisaliśmy wcześniej tu:

http://podhaleregion.pl/index.php/z-podhala/28872-lisia-rodzina-zamieszkala-nad-dunajcem-uwazajcie

I tutaj:

http://podhaleregion.pl/index.php/z-podhala/28875-co-dalej-z-lisami-znad-dunajca