główne sprezarki powietrza

Sprężarki powietrza stosowane są zarówno do drobnych prac warsztatowych, jak i do specjalistycznych zastosowań w zakładach przemysłowych, gospodarstwach rolnych czy hutnictwie. Na rynku istnieje mnóstwo typów i modeli sprężarek powietrza, a jednym z kluczowych kryteriów ich podziału jest sposób smarowania tłoka. Na tej podstawie wyróżniamy sprężarki powietrza olejowe i bezolejowe. Którą z nich warto wybrać?

Czym różnią się między sobą sprężarki powietrza olejowe i bezolejowe?

Podstawowa różnica między sprężarkami olejowymi i bezolejowymi polega na smarowaniu tłoka. Olejowe sprężarki powietrza wyposażone są w tłoki wykonane z materiałów o większym współczynniku tarcia. Z tego względu elementy robocze muszą być smarowane olejem. Z kolei bezolejowe sprężarki powietrza wyposażone są w tłoki wykonane z materiałów, które mają niewielki współczynnik tarcia, przez co tłoki nie wymagają smarowania.

Olejowe sprężarki powietrza to większe gabarytowo urządzenia o wysokiej wydajności. Dzięki swojej konstrukcji przeznaczone są do intensywnej pracy w trybie ciągłym, przez co znajdują one zastosowanie w szeroko rozumianym sektorze przemysłowym, w warsztatach i serwisach samochodowych czy w firmach wulkanizacyjnych. Do zalet sprężarek olejowych należy zaliczyć szybki i relatywnie tani serwis oraz z reguły większe zbiorniki. Przykładem może być sprężarka Gudepol GD 28-100-320.

Bezolejowe sprężarki powietrza stosowane są przede wszystkim tam, gdzie niedozwolone jest przedostanie się nawet minimalnej ilości oleju do sprężanego powietrza. Z tego względu bezolejowe kompresory znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym czy w urządzeniach dentystycznych. Tego typu sprężarki zazwyczaj cechują mniejsze gabaryty i prosta obsługa. Niemniej, nie mogą być one użytkowane w sposób ciągły. Bezolejowym kompresorem godnym uwagi jest m.in. sprężarka tłokowa Gudepol SB-OL 200/24.

Jaką sprężarkę powietrza wybrać – olejową czy bezolejową?

Wybór sprężarki powietrza powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem, specyfiką i intensywnością prac, do których będziemy wykorzystywać kompresor. Z tego względu, aby podjąć świadomą i trafną decyzję zakupową, należy dokładnie określić własne potrzeby.
Olejowe sprężarki powietrza sprawdzą się przede wszystkim do bardziej wymagających i intensywnych zastosowań oraz do pracy ciągłej. Choć wymagają one nieco bardziej skomplikowanych działań konserwacyjnych, to zapewnią o wiele większą wydajność i komfort pracy. Do sporadycznych i hobbystycznych zastosowań oraz do prac wymagających wysokiego poziomu higieny, warto wyposażyć się w tańsze i prostsze w obsłudze bezolejowe sprężarki powietrza.