creme bruleePod patronatem medialnym Podhale Region. PODHALE. Aż dwa tygodnie trwał wyjątkowy festiwal restauracji Restaurant Week pod hasłem „Destynacja Restauracja”. Październikowa edycja Restaurant Week odbywała się w 14. regionach i po raz pierwszy, premierowo na Podhalu. W festiwalu udział brała tez nowotarska restauracja Absynt.

- Udział w festiwalu Restaurant Week był dla nas wyróżnieniem i świetną zabawą. Cieszymy się że promowane tego typu akcje cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ to świadczy o otwartości ludzi na nowe smaki – zapewniło szefostwo restauracji znanej z programu Magdy Gessler.jagnięcina

W menu pierwszym restauracja Absynt przygotowała: Krem pieczony burak z chrzanem, pstrąg grillowany na skórze, risotto i owoce morza oraz semifreddo (absynt, gorzka czekolada, mięta i beza).

W menu drugim można było skosztować tatar ze śledzia z burakiem i lubczykiem oraz jagnięcinę ze śliwką i warzywami korzennymi, a na deser creme brulee (biała czekolada i rozmaryn).krempstrągsemifreddoTatar ze śledzia

W zamyśle był to rodzaj kulinarnej podróży, pełnej różnych smaków i kulinarnych doznań. Ważne były też smaki rodzime pozwalające doświadczyć historii i kultury danego miejsca.

- Podróżowanie przez jedzenie daje możliwość przeniesienia się w odległe zakątki świata za pośrednictwem smaków i aromatów wydobywających się z oryginalnych przypraw. Restauracje specjalizujące się w kuchniach świata, to doskonały pretekst do tzw. City Break z ominięciem długich kolejek na lotniskach oraz korków na autostradach – wyjaśniali sami organizatorzy.

W Restaurant Week Podhale brało udział 13 destynacji restauracyjnych:
1. Absynt, Nowy Targ
2. Bubuja, Zakopane
3. Casa Mia, Zakopane
4. Dworzec Stacja Mienso, Zakopane
5. Halka, Zakopane
6. Jadłomania, Nowy Targ
7. Javorina, Zakopane
8. Kiyrnicka by Saguła, Kościelisko
9. Restauracja Grand Kasprowy, Zakopane
10. Restauracja i Cukiernia Góralska Tradycja, Zakopane
11. Restauracja Novobilski, Białka Tatrzańska
12. Schronisko Smaków Magda Gessler, Bukowina Tatrzańska
13. Zakopiańska, Zakopane

Sponsorem wydarzenia byli: Martini ,Festiwalowy koktajl: Martini Tonic i Oficjalna woda Festiwalu: Kropla Délice.

fot. Absynt