20190108lawinowe

Tatrzański Park Narodowy zaprasza szkoły ponadgimnazjalne oraz wyższe z terenu powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego do uczestnictwa w bezpłatnych wycieczkach edukacyjnych „Lawinowe ABC”, pod opieką przewodnika tatrzańskiego – pracownika TPN.

Charakterystyka grupy

W wycieczkach biorą udział uczniowie szkół średnich lub studenci wraz z opiekunami, pod opieką przewodnika tatrzańskiego – pracownika Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zakładana maksymalna liczba uczestników 1 wycieczki: max. 20 – 25.

Trasa i czas

Trasa: Kuźnice – Kalatówki. Możliwy wjazd z przewodnikiem – pracownikiem TPN do Kuźnic.

Czas: 4 godziny

Forma wycieczki:

Grupa pod opieką przewodnika tatrzańskiego wędruje bezpiecznym szlakiem na Kalatówki. Przewodnik tatrzański przybliża grupie tematykę związaną z bezpieczeństwem zimą w górach. Grupa po drodze uczy się interpretować tablice informujące o zagrożeniu lawinowym; przewodnik przekazuje podstawową wiedzę na temat zagrożeń zimowych w Tatrach, w tym lawin. Na Kalatówkach prezentowany jest zestaw lawinowy (detektor, sonda, łopatka). W programie edukacyjna zabawa w Treningowym Centrum Lawinowym PZU z wykorzystaniem zestawu lawinowe abc – symulacja akcji ratowniczej w formie zabawy – szukamy zakopanych detektorów. Dodatkowo podczas wycieczki przekazywane są informacje o Tatrzańskim Parku Narodowym i przyrodzie Tatr. Na zakończenie każdy uczeń otrzymuje ulotkę „Uwaga Lawiny” oraz ew. inne materiały edukacyjne od TPN oraz Sponsorów akcji Lawinowe ABC. W hotelu górskim na Kalatówkach jest możliwość ogrzania się, zakupienia ciepłego napoju, skorzystania z toalety etc.

Przygotowanie:

Uczestnicy wycieczki powinni być ubrani odpowiednio do zimowych warunków (ciepła kurtka, rękawice, czapka), zimowe turystyczne buty. Wskazane kijki.

Terminy wycieczek i sposób rezerwacji:

Wycieczki odbywają się od 28 stycznia 2019 do końca zimy (wycieczki mogą się odbywać dopóki zalega śnieg), we wtorki, środy i czwartki. Wycieczki są bezpłatne. Szkoły organizują we własnym zakresie transport do Zakopanego. Liczba miejsc ograniczona. Zainteresowane szkoły prosimy o rezerwację pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..