P3580236NOWY TARG. Trzy tygodnie przed planowanym terminem XI Biegu Podhalańskiego zostały założone tory na trzech atrakcyjnych trasach. Cieszą się z nich i amatorzy, i zawodnicy. Byle tylko odwilż nie zniszczyła ubitych śladów.

Posiadany przez Miejski Zakład Zieleni ciągnik z osprzętem po intensywnych opadach, przed świętem Trzech Króli, ruszył w południowy rejon miasta. Tam przygotowane zostały dwa szlaki dla biegających na nartach.

P3580190

Pierwszy z nich, 4-kilometrowy, niebieski, prowadzi z lotniska, po ścieżce rowerowej, obok Rancho LOT, wzdłuż Boru na Czerwonem do Szaflar. Dalszy jego odcinek, w kierunku Boru, jest zamknięty. Warunki na większej części tej trasy są bardzo dobre, ale miejscami – dostateczne. 

Grubość śniegowej pokrywy na drugiej trasie – czerwonej – która wychodzi z lotniska i okala Bór na Czerwonem, jest jeszcze bardziej zróżnicowana, co miejscami czyni ją trudną. Ale stęsknieni za śniegiem narciarze biegowi z entuzjazmem szlifują formę na obu szlakach.

We wtorek po południu ciągnik wytyczył ślady również na trzeciej trasie – po ścieżce rowerowej w Borze Kombinackim. Ten tor ma długość 5 kilometrów. Malownicza trasa przez las cieszy się dużą popularnością wśród i spacerowiczów, i narciarzy. Ci pierwsi licznie korzystali z niej już od świąt. A narciarze musieli poczekać na śniegową pierzynkę. Nie jest ona co prawda gruba, ale na tej trasie – idealnie równa, bo w lesie wiatr nie wymiatał śniegu. Warunki panują tu wymarzone, na podwójnym torze można śmigać w kierunku drogi na Zaskale i wdychać sosnowe olejki.

P3580208

Wypożyczalnia nart biegowych na lotnisku nie jest jeszcze czynna, natomiast sprzęt oferuje wypożyczalnia przy Długiej Polanie.

Wszyscy piesi korzystający z tras proszeni są jednak uprzejmie, by nie deptali torów biegowych, nie wpuszczali na nie psów oraz nie jeździli skuterami śnieżnymi i zaprzęgami konnymi po trasach biegowych. Wtedy dobrym torem będzie się można cieszyć znacznie dłużej.

Wszelkich informacji o trasach narciarstwa biegowego w Nowym Targu i w gminie Szaflary można zaczerpnąć ze strony www.biegowki.nowytarg.pl 

Trasa na „kole” przy parku – ze względu na prognozowane roztopy - na razie nie będzie udostępniana. 

Tory założone

Fot. Anna Szopińska