tpn logo

Na decyzję TPN czekaliśmy niecierpliwie od momentu czwartkowego ogłoszenia przez premiera Mateusza Morawieckiego zniesienia części obostrzeń.

 

Przypomnijmy: od dziś możemy wchodzić do lasów i parków. Wielu miłośników górskich wycieczek liczyło na to, że już dziś będą w górach. Na to się jednak nie zanosi. Na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego dalej widnieje informacja o zakazie wejścia na wszystkie szlaki.

Bez tytułu

Zdania internautów na ten temat są podzielone. Część z nich uważa, że TPN powinien bezwzględnie otworzyć teren parku. Chcąc wykorzystać sprzyjającą aurę argumentują, że w górach nie ma tłumów i nie grozi nikomu zarażenie wirusem. Są też tacy, którzy pytają czy szczyty mają zdobywać w maseczkach na twarzach, uważając, że to niemożliwe i uważają przedłużające się zamknięcie szlaków za dobrą decyzję. Obawiają się, że otwarcie szlaków spowoduje wysyp turystów chcących obserwować krokusy.

Warto przypomnieć, że w dalszym ciągu obowiązuje zakaz przemieszczania się, mimo tego policja w zeszłych tygodniach zawracała już turystów kierujących się do Zakopanego.

Komunikat w tej sprawie pojawił się też na stronie Ministerstwa Środowiska:

Ministerstwo Środowiska przekazało wytyczne dyrektorom parków narodowych, by także one były dostępne dla odwiedzających. Dyrektorzy mogą w ramach lokalnego rozpoznania zamknąć określony rejon lub szlak, jednak nie cały park. Pracownicy i straże parków będą informować odwiedzających o wszystkich wyłączeniach.

- Pamiętajmy, że nadal obowiązuje zakaz grupowania się i trzeba zachowywać bezpieczny odstęp. Dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, został zachowany obowiązek zasłaniania twarzy. Na parkingu nosimy więc maseczkę, ale w lesie już tego obowiązku nie ma - mówi minister Michał Woś

Wiemy też, że w lesie nie musimy zakładać maseczki, należy zachować dystans 2 metrów od innych spacerowiczów. O zasłanianiu twarzy musimy jednak pamiętać na parkingach leśnych.

Baza turystyczna ma zostać otwarta dopiero w drugiej fazie „luzowania” obostrzeń. Nie wiadomo jednak dokładnie kiedy ta faza nastąpi. Czy to oznacza, że teren parku zostanie otwarty dopiero wtedy? Dzwoniąc od TPN uzyskaliśmy jedynie informację, że w tej chwili nie ma oficjalnego komunikatu, a wszelkie decyzje zostaną opublikowane na stronie internetowej. Pozostaje wiec dalej cierpliwie czekać na rozwój sytuacji.